PORADNIK

Remont paneli podłogowych – 3 sprawdzone sposoby

Ceramin
Wiele osób odkłada na później remont podłogi, obawiając się dużych kosztów, uciążliwych prac i długiego sprzątania. Odświeżenie posadzki nie zawsze musi być jednak czasochłonne oraz skomplikowane. Sprawdź nasze 3 sprawdzone sposoby na szybki remont paneli.

Wymiana podłogi w mieszkaniu bez zrywania starej

Najbardziej skomplikowanym etapem remontu podłogi jest usuwanie starych paneli lub parkietu. To wtedy powstaje najwięcej kurzu i brudu. Często wymaga również zatrudnienia specjalistów, którzy zerwą zniszczoną posadzkę przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Wiąże się to często z dodatkowym kosztem i długim czasem oczekiwania na przybycie sprawdzonych fachowców.

Jeżeli podłoga w Twoim domu nie zwilgotniała, nie ma na niej pleśni ani innych poważnych uszkodzeń, nie musisz decydować się na tak poważny remont. Wymiana podłogi w mieszkaniu może zostać przeprowadzona na bazie paneli, które zostały położone już wcześniej. Najczęstszym wyborem jest wyrównanie i podreperowanie starej podłogi oraz położenie na niej nowych paneli. Istnieją również szybsze sposoby na uzyskanie nowej, atrakcyjnej podłogi o wielu cennych właściwościach i atrakcyjnym wyglądzie. Dzięki nim odświeżysz wnętrze w bardzo krótkim czasie i będziesz cieszyć się piękną, nową podłogę bez konieczności decydowania się na długotrwały remont.

Najszybszy sposób na remont paneli? Przemalowanie ich!

Nanoszenie lakieru lub olejowanie parkietu nie jest niczym nowym. Taka metoda pozwala na zabezpieczenie i odświeżenie lekko przybrudzonej posadzki. Jeżeli w Twoim domu znajduje się drewniana podłoga, możesz zmienić jej wygląd również poprzez pomalowanie paneli specjalną farbą. Wystarczy cienka warstwa, aby ukryć lekkie zabrudzenia, rysy czy odbarwienia, które powstają na podłodze podczas jej codziennego użytkowania. Taki sposób odnowienia podłogi jest naprawdę prosty i szybki. Wystarczy jeden dzień, by całkowicie zmienić aranżacje całego pomieszczenia. Jest to również jeden z tańszych sposobów na remont podłogi. Wystarczy Ci zakup farby i pędzli. Nie będziesz również potrzebować specjalistycznej pomocy.

Aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty, pamiętaj o tym, by prawidłowo przygotować się do malowania. Dobierz rodzaj farby do paneli, które chcesz nią pokryć. Większość produktów jest dedykowana do drewna, jednak w sklepach możesz znaleźć także emalie do powierzchni ceramicznych i wielu innych typów paneli podłogowych. Przed pomalowaniem paneli zadbaj o ich odpowiednie przygotowanie. Farba będzie trzymała się wyłącznie na odtłuszczonej i zmatowionej powierzchni, dlatego nie pomijaj tych kroków.

Wygoda i niskie koszty malowania podłogi to nie jedyne zalety tego typu remontu. Przy pomocy odpowiednio dobranych farb masz również możliwość stworzenia swojego wymarzonego wystroju. Różnorodność emalii sprawia, że posiadasz niemal nieograniczone możliwości wyboru, które pomogą Ci stworzyć wyjątkowe aranżacje i uzyskać oryginalny kolor podłogi. Możesz zdecydować się nawet na stworzenie nietypowych wzorów czy odważnych połączeń.

Położenie podłogi korkowej

W pomieszczeniach, w których chodzisz boso, najlepiej sprawdzi się podłoga korkowa. Możesz zdecydować się korkowe panele lub płytki. Panele są dużo prostsze w montażu i możesz położyć je bezpośrednio na starą posadzkę. Nie będziesz potrzebować do tego żadnych specjalistycznych narzędzi. Montuje się je w taki sam sposób jak klasyczne panele. Przed montażem korka sprawdź jednak kondycję paneli i dokładnie je wyczyść, aby uzyskać oczekiwane rezultaty.

Podłoga korkowa ma bardzo dużo zalet. Jest elastyczna, trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Zapewnia również bardzo duży komfort termiczny. Z tego powodu ten sposób remontu podłogi będzie bardzo dobrym rozwiązaniem podczas urządzania pokoju dziecięcego, sypialni czy salonu. Korek cieszy się popularnością również dzięki odporności na grzyby i wilgoć.

Ochrona mocno eksploatowanej podłogi – warstwa linoleum

W kuchni i w przedpokoju podłoga jest narażona na wyjątkowo dużo uszkodzeń. Codzienne stąpanie po podłodze w różnych typach obuwia, suszenie wilgotnych od deszczu butów czy przypadkowe rozlanie czegoś podczas gotowania sprawiają, że w tych częściach domu panele niszczą się najszybciej i najczęściej potrzebują wymiany. Na szczęście tutaj również możliwy jest szybki remont podłogi, który nie tylko odświeży wystrój, ale dodatkowo zabezpieczy posadzkę. Wystarczy, że rozłożysz na nią warstwę linoleum.

Linoleum jest elastycznym i niezwykle wytrzymałym materiałem, który bardzo chętnie jest wykorzystywany na podłogach. Ma na to wpływ nie tylko wysoka jakość, ale również przystępna cena. Linoleum jest znacznie tańsze niż inne materiały podłogowe. Bardzo dużą zaletą linoleum jest także łatwy montaż. Materiał jest sprzedawany w rolkach, które wystarczy rozwinąć na równej, czystej posadzce i przymocować specjalnymi listewkami przy ścianie. Aby praca przebiegała sprawnie, a efekt był estetyczny, postaraj się kupić rolkę linoleum o szerokości jak najbardziej zbliżonej do wymiarów posadzki w pomieszczeniu. Dzięki temu nie będziesz musiał nadmiernie docinać materiału ani dobierać go z innej rolki.

Decydując się na rozłożenie na panelach linoleum, masz do wyboru różne kolory i wzory. Największą popularnością cieszą się materiały, które imitują drewno oraz kamień. Podczas zakupów uważaj jednak na kolor. Swój właściwy odcień uzyska ono dopiero po kilku godzinach od rozłożenia, dlatego najpierw zabierz do domu próbki.

Kiedy możesz pozwolić sobie na szybki remont podłogi w starym domu?

Aby powyższe sposoby przyniosły oczekiwane rezultaty, podłoga powinna być w dobrym stanie. Panele nie powinny być spęczniałe, aby warstwa wierzchnia dobrze się na nich trzymała. Linoleum, farba i korek, chociaż ukryją drobne rysy, nie sprawdzą się w przypadku odstających paneli, czy ubytków. Z tego powodu podczas wyboru podłogi warto decydować się wyłącznie na najwyższej jakości panele o wysokiej klasie użyteczności i ścieralności, które będą wodoszczelne. W ten sposób będą przez długi czas dobrze się prezentowały, a szybki remont pomoże Ci odświeżyć ich wygląd i przystosować je do nowej aranżacji mieszkania.

Jeżeli stara podłoga będzie w dobrej kondycji, będziesz mógł wykonać remont paneli samodzielnie. Do żadnej z opisanych metod nie będą Ci potrzebne profesjonalne, drogie narzędzia ani specjalistyczne umiejętności. Wystarczy, że wykorzystasz nasze porady i wytyczne producentów konkretnych materiałów, aby cieszyć nowym wyglądem podłogi.

Już wiesz, jak wykonać szybki remont podłogi

Remont podłogi w starym domu wcale nie musi być kosztowny i uciążliwy. Wysłużone panele, które straciły już swój dawny blask, możesz odświeżyć w bardzo krótkim czasie bez konieczności zrywania ich. Warto w tym celu wykorzystać jeden z naszych 3 sprawdzonych sposobów: pomalowanie paneli, rozłożenie linoleum czy położenie korka. Każda z tych metod sprawdzi się w nieco innych okolicznościach, ale wszystkie zapewnią Ci atrakcyjne rezultaty. Przekonaj się o tym samodzielnie i przeprowadź szybki remont paneli w swoim domu.