PORADNIK

Panele podłogowe w wąskim korytarzu – jak je układać?

Ceramin
Korytarze w mieszkaniach i domach bardzo często sprawiają poważne problemy aranżacyjne. Niewielka przestrzeń wymaga starannego rozplanowania, aby już od pierwszych chwil Twój dom wywarł pozytywne wrażenie na gościach. Jak układać panele w wąskim korytarzu, by dobrze wyglądały? Sprawdź!

Panele w korytarzu – czy to dobry pomysł?

Korytarz jest miejscem, które eksponowane jest jako pierwsze w Twojej domowej przestrzeni. Mimo to, jego aranżacja niejednokrotnie jest lekceważona, ponieważ w tak często eksploatowanym miejscu niemal każdy element wyposażenia jest narażony na usterki. Z tego powodu wiele osób waha się, czy panele na korytarzu są dobrym pomysłem. Nanoszone na podeszwach butów zanieczyszczenia, piasek czy woda, szczególnie zimą mogą uszkodzić delikatną posadzkę. Jeśli jednak starannie dobierzesz typ paneli i odpowiednio je zamontujesz, możesz cieszyć się pięknym wyglądem korytarza przez długi czas.

Panele na korytarzu – podejmij odpowiednią decyzję

Aby panele na korytarzu dobrze się prezentowały, warto poświęcić chwilę na wybór właściwego modelu. Możesz zdecydować się na drewniane, laminowane oraz winylowe panele. Najważniejsze jest to, aby były one wytrzymałe. Możesz to osiągnąć, decydując się na panele o wysokiej klasie ścieralności i użyteczności. Dzięki temu nie zaszkodzi im częste szuranie, stąpanie w butach na różnych podeszwach czy kontakt z drobinkami kurzu.

Bardzo ważne jest również to, by panele na korytarzu były odpowiednio zabezpieczone przed wodą. Zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie model jest wodoszczelny. Opcja ta sprawi, że panele nie będą pęczniały nawet w przypadku długotrwałego kontaktu z wodą, która będzie ociekać ze schnącego parasola lub mokrych butów. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie impregnowana fuga chroniąca krawędzie.

Montując panele w wąskim korytarzu, warto zwrócić uwagę także na ich wygląd. Obecnie materiały podłogowe są dostępne w wielu różnych kolorach i wzorach. Aby jednak przestrzeń nie wydawała się jeszcze mniejsza niż w rzeczywistości, zdecyduj się na jasne kolory paneli. Najlepszym wyborem będą te o połyskującej fakturze, które będą atrakcyjnie odbijały światło. Zrezygnuj z paneli w ciemnych kolorach oraz z modeli w duże wzory. Optycznie zmniejszą korytarz i sprawią, że będzie wydawał się ciaśniejszy.

Jak układać panele w wąskim korytarzu – praktyczne wskazówki

Jeśli zdecydujesz się na panele podłogowe w korytarzu, zadbaj o to, by zostały one prawidłowo ułożone. Dzięki temu uzyskasz najbardziej atrakcyjne efekty i upewnisz się, że będą one wytrzymałe. Pozwoli Ci to uniknąć zbyt szybkiego niszczenia się podłogi, a tym samym kolejnego remontu. Sprawdź, jak układać panele w wąskim korytarzu.

Odpowiednie przygotowanie

Po zakupie paneli, które będą spełniały Twoje wymagania i wyróżniały się wysokimi parametrami technicznymi, warto preprowadzić próbę generalną przed montażem. Na to, jak będzie prezentowała się przestrzeń, wpływ ma każdy detal: układ paneli względem ścian, wygląd łączeń czy kąt padania światła. Rozłóż więc panele na starej podłodze i upewnij się, że całość będzie dobrze się prezentowała.

Panele podłogowe w wąskim korytarzu najczęściej montuje się równolegle, czyli wzdłuż pomieszczenia. Jest to przede wszystkim praktyczne rozwiązanie. Panele podłogowe na korytarzu o wąskim kształcie montowane wszerz, wymagałyby docinania i dopasowywania do nietypowych rozmiarów. Byłoby to czasochłonne i generowałoby niepotrzebne zabrudzenia. Panele podłogowe zamontowane wzdłuż dłuższych ścian będą również prezentowały się znacznie bardziej estetycznie. Jeśli odpowiednio dobierzesz kolor i materiał, mogą łudząco przypominać drewniany parkiet.

Wyjątkiem od tej zasady jest korytarz, w którym drzwi są umiejscowione przy długiej ścianie. W tym przypadku optycznie powiększysz pokój, jeśli zdecydujesz się na ułożenie paneli wszerz, czyli prostopadle do drzwi. Dzięki temu po wejściu do pomieszczenia korytarz będzie wydawał się bardziej przestronny.

Zgromadź materiały

Oprócz paneli podłogowych będziesz potrzebować także innych narzędzi, które umożliwią prawidłowy montaż podłogi. Przed zakupem paneli wykorzystaj miarkę. Aby dopasować poszczególne panele do wymiarów korytarza, potrzebna Ci będzie wyrzynarka lub gilotyna. Przed położeniem paneli rozłóż i dotnij folię oraz podkład. Pomoże Ci w tym specjalna taśma klejąca. Pracę podczas układania paneli ułatwią kołki montażowe, drewniany klocek oraz gumowy młotek. Aby wykończenie podłogi było estetyczne i zapewniło Ci długotrwałe rezultaty, przygotuj również kliny dystansowe oraz listwy dopasowane do paneli.

Przygotowanie podłoża

Tak jak w każdym innym pomieszczeniu do montażu paneli w korytarzu niezbędne jest właściwe przygotowanie podłoża. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się podkłady, które poprawią właściwości izolacyjne posadzki oraz zabezpieczą ją przed wilgocią. Podkład powinien być rozłożony na specjalnej folii, którą umieszcza się na suchej, równej, czystej powierzchni.

Układanie paneli

W wąskim korytarzu panele rozpocznij montować tak, by pióro było skierowane w stronę ściany. Nie przykładaj go jednak tuż przy krawędzi, ale przy pomocy klinów stwórz szczelinę dylatacyjną. Dzięki niej podłoga będzie mogła pracować. Panele łącz ze sobą przy pomocy piór i wypustów na krótszych bokach. W ten sposób stwórz pasy, które ułożysz wzdłuż dłuższych ścian. Gdy dany pas będzie gotowy, połącz go z pozostałymi.

Wykończenie

Aby podłoga w wąskim korytarzu prezentowała się schludnie, niezbędne będzie ukrycie szczelin dylatacyjnych. Najprostszym sposobem na ich zabezpieczenie jest montaż listew przypodłogowych w kolorze zbliżonym do barwy posadzki. Dzięki temu łączenie paneli ze ścianą będzie wyglądało naturalnie. Miejsce zetknięcia się paneli z korytarza z innymi typami posadzki w pozostałych pomieszczeniach warto zabezpieczyć listwami wykończeniowymi. Jeśli na podłodze w różnych pomieszczeniach występują nierówności, możesz zniwelować je specjalnym progiem. W ten sposób posadzka w całym mieszkaniu będzie wyglądała spójnie.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Jeśli wiesz, że nie poradzisz sobie z prawidłowym montażem paneli, zamiast ryzykować, możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Doradzą Ci oni, jakie panele podłogowe najlepiej będą prezentowały się w korytarzu o określonych wymiarach oraz posłużą Ci najlepiej. Podczas montażu dopracują starannie każdy detal Twojej nowej podłogi, a Ty będziesz cieszyć się atrakcyjnym wnętrzem.

Już wiesz, jak układać panele w wąskim korytarzu!

Chociaż panele w korytarzu mogą wydawać się dość ryzykownym rozwiązaniem, jeśli wybierzesz odpowiedni model, będziesz cieszyć się atrakcyjną posadzką przez długi czas. Jeżeli masz problem z aranżacją wąskiego korytarza, wybór paneli podłogowych pomoże Ci również pięknie go urządzić. Zaprezentowane przez nas wskazówki dotyczące układania paneli w wąskim korytarzu znacznie ułatwią Ci sprytny montaż paneli. Optycznie powiększysz w ten sposób przestrzeń i sprawisz, że nawet najwęższy korytarz może wydawać się przestronny i jasny.