PORADNIK

Jak wymienić pojedynczy panel przypodłogowy?

Ceramin
Czasami na jednym panelu może pojawić się poważna skaza. W tym samym czasie reszta podłogi zostaje zachowana w doskonałym stanie. Czy mimo to, konieczny jest kosztowny remont? Nie zawsze! W poniższym tekście opiszemy krok po kroku jak wymienić uszkodzony panel, aby cała podłoga znów świetnie się prezentowała.

Kiedy warto wymienić pojedynczy panel podłogowy?

Upadek ciężkiego przedmiotu na panele może spowodować powstanie wgłębienia w konkretnym punkcie podłogi. Z kolei w wyniku zalania na jednym panelu mogą pojawić się nieatrakcyjne wybrzuszenia. Zdarza się również, że na podłodze powstanie bardzo widoczna, trudna do usunięcia plama. We wszystkich tych sytuacjach, zniszczony jest jedynie fragment paneli. Mimo to, jeżeli znajduje się on w centralnym punkcie pomieszczenia, będzie miał bardzo duży wpływ na wygląd pokoju. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana panela podłogowego, który został zniszczony. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie – nie musisz narażać się na duże koszty zmiany całej podłogi. Zaoszczędzisz także bardzo dużo czasu. Wymiana jednego panela nie wymaga opróżniania całego pomieszczenia czy późniejszych porządków w całym domu. Jedynym problemem może być znalezienie paneli, które będą miały taki sam odcień jak te, które masz już w swoim domu. Właśnie dlatego podczas wymiany podłogi warto pozostawić kilka sztuk paneli na wyjątkowe sytuacje.

Jak wymienić panel i nie uszkodzić posadzki?

Wymiana paneli podłogowych, które nie prezentują się najlepiej, może być przeprowadzona przy użyciu dostępnych w każdym domu narzędzi. Sam jej proces także nie jest skomplikowany i z pewnością sobie z nim poradzisz. Pamiętaj jednak o tym, że w przypadku wycinania i dopasowywania paneli liczy się każdy milimetr. Zachowaj więc ostrożność podczas całego procesu wymiany kawałka podłogi. W przypadku tego typu działań niezwykle ważna jest także cierpliwość – lepiej poświęcić więcej czasu na renowację i wykonać ją starannie, niż doprowadzić do uszkodzenia reszty podłogi. Sprawdź, jak wymienić uszkodzony panel krok po kroku!

Przygotuj niezbędne narzędzia

Na samym początku przygotuj wszystkie akcesoria, które będą Ci potrzebne podczas wymiany panela podłogowego. Dzięki temu będziesz mieć cały sprzęt pod ręką i nie będziesz się rozpraszać podczas pracy. Co będzie Ci potrzebne podczas wymiany pojedynczego panela? Wykorzystasz przede wszystkim ostre narzędzie, którym wytniesz zniszczony panel. Może to być nóż lub dłuto. Dobrze w tej roli sprawdzi się również wyrzynarka. Podczas wymiany paneli przyda Ci się również przecinarka z prowadnicą lub szlifierka kątowa. Bardzo ważnym przyborem jest oczywiście również klej, przy pomocy którego przymocujesz nowy panel. Nie zapomnij także o odkurzaczu, który pomoże Ci zachować porządek.

Delikatnie usuń uszkodzony panel

Wymiana paneli podłogowych powinna zostać starannie zaplanowana. Na samym początku zaznacz obszar przeznaczony do wycięcia. Jeżeli nie potrafisz dokładnie określić jego krawędzi, postaraj się je zarysować na powierzchni podłogi. Następnie odmierz po 2 milimetry z każdej strony. Dzięki temu podczas usuwania kawałka podłogi nie zniszczysz sąsiadujących paneli. Po takim przygotowaniu obszaru pracy zastosuj ostry nóż, przecinarkę lub prowadnicę do wycięcia panelu. Dostosuj się do zarysowanych wcześniej linii. Delikatnie pogłębiaj nacięcie, dopóki nie będzie możliwe podniesieni fragmentu podłogi ze wszystkich 4 stron. To, co pozostanie po wycięciu większości uszkodzonego fragmentu podłogi, możesz usunąć przy pomocy dłuta. Podważaj je delikatnie tak, aby nie zniszczyć sąsiadujących paneli. Wysuń również pozostałe na posadzce pióra starego panelu. Zwróć uwagę na to, by przez przypadek nie usunąć łączeń, które będą potrzebne do montażu nowej podłogi.

Oczyść podłoże

Zanim zajmiesz się montażem nowego kawałka podłogi, przygotuj odpowiednio przestrzeń. Po usunięciu deski podłoże będzie najprawdopodobniej bardzo zanieczyszczone. Przede wszystkim warto odkurzyć odkrytą przestrzeń i oczyścić ją w ten sposób ze starych łączeń i brudu. W przypadku niektórych rodzajów kleju może być konieczne także odtłuszczenie danego obszaru podłogi przed aplikacją kleju, który będzie wykorzystywany podczas montażu. Informacje na ten temat znajdziesz na opakowaniu produktu. Substancję spajającą warto nanieść na wszystkie krawędzie, pióra i wpusty paneli. Dzięki temu nowy fragment podłogi zostanie solidnie przymocowany i nie będzie się podważał.

Dopasuj i przymocuj nowy panel

Ostatnim krokiem jest prawidłowe przymocowanie panelu. Najlepsze efekty uzyskasz, wykorzystując panele pozostałe po poprzednim remoncie. Kawałek podłogi przed montażem trzeba czasami przyciąć, aby pasował do wyciętej przestrzeni. Ułóż go na przygotowanym wcześniej spoiwie. Postaraj się zrobić to jednym, precyzyjnym ruchem. Gdy uda Ci się idealnie wypełnić szczelinę, poczekaj, aż klej wyschnie. Czas oczekiwania jest różny w zależności od specyfiki produktu, dlatego zapoznaj się z zaleceniami producenta. Jeżeli pojawi się nadmiar kleju, usuń go przy pomocy szpachelki jeszcze zanim zaschnie. Uważaj jednak, aby nie porysować paneli. Czasami po przyklejeniu nowego fragmentu posadzki pojawiają się nierówności. Nie przejmuj się tym. Możesz bardzo szybko je zniwelować przy pomocy gumowego młotka. Delikatne wypoziomowanie podłogi sprawi, że naprawa będzie niemal niewidoczna.

Kiedy lepiej skorzystać z usług profesjonalisty?

Czasami wymiana paneli może sprawiać więcej problemów. W przypadku drogich i delikatnych materiałów nietrudno o przypadkowe uszkodzenia pozostałych paneli. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by przeprowadzać samodzielną wymianę, możesz skorzystać z pomocy krewnych lub znajomych. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by renowacja podłogi była przeprowadzona naprawdę starannie, zamów profesjonalną firmę remontową. Jej pracownicy zajmą się Twoimi panelami przy pomocy specjalistycznego sprzętu i dzięki doświadczeniu wymienią je bardzo szybko. Możesz przy okazji zamówić usługę odświeżenia całej posadzki. Pozbędziesz się w ten sposób nieatrakcyjnych rys i nabłyszczysz panele. Jeśli więc nigdy samodzielnie nie montowałeś paneli podłogowych, nie ryzykuj. W wyniku drobnego błędu możesz uszkodzić pozostałe panele i narazić się na konieczność wymiany całej podłogi.

Wymiana paneli nie ma przed Tobą tajemnic!

Samodzielna wymiana pojedynczego panelu podłogowego wcale nie musi być trudna. Jeżeli zachowasz ostrożność i będziesz stosować się do zaleceń producentów używanych akcesoriów i narzędzi, renowacja podłogi powinna przebiegać bezproblemowo. Jeżeli starannie zaplanujesz pracę i będziesz rzetelnie stosował nasze instrukcje, poradzisz sobie z tym problemem w jedno popołudnie. Efektami będziesz się cieszyć przez długi czas, a Twoja podłoga będzie wyglądała jak nowa. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego tekstu nie musisz więcej zastanawiać się nad tym, jak wymienić panel podłogowy. Dzięki tym wskazówkom unikniesz wielu zbędnych kosztów i stresu, które wiązałyby się z montażem nowej podłogi.