PORADNIK

Wykończenie podłogi za pomocą białych listew przypodłogowych – dlaczego warto?

Listwy
By móc cieszyć się piękną aranżacją pomieszczenia, warto zadbać o szczegóły. Po zamontowaniu paneli ostatnim elementem wykończeniowym wnętrz są listwy przypodłogowe. Na rynku można znaleźć duży wybór listew różniących się kolorem i strukturą. Do najbardziej klasycznych i uniwersalnych zaliczamy białe listwy podłogowe. Sprawdź, dlaczego warto wykorzystać je w swojej aranżacji!

Czy listwy białe przypodłogowe są praktyczne?

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem na wykończenie podłogi są eleganckie listwy w kolorze białym. Ze względu na uniwersalny odcień doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, do każdego koloru ścian i do każdego dekoru podłogi. Dodatkowo są ponadczasowym rozwiązaniem, które zawsze będzie prezentować się z klasą. Białe listwy przypodłogowe znakomicie komponują się z drewnianymi dodatkami oraz jasnymi meblami. Są niezbędnym elementem dopełniającym całą aranżację, ponieważ nadają jej ciepła i przytulnego charakteru.

Listwy przypodłogowe biały – zalety i wady

Aby pomóc Ci w wyborze idealnie dopasowanych elementów do wykończenia pomieszczenia, przedstawiamy wadu i zalety listew podłogowych w kolorze białym. Mamy nadzieję, że to zestawienie pozwoli podjąć Ci najlepszą decyzję.

Zalety:

  • chronią ścianę przed zabrudzeniem i uszkodzeniem,
  • zabezpieczają szczeliny dylatacyjne,
  • dopełniają wnętrze,
  • wyglądają elegancko,
  • pasują do większości kolorów i paneli,
  • dobrze komponują się zarówno w jasnych, jak i w ciemniejszych pomieszczeniach
  • są dostępne w różnych rozmiarach,
  • wykonane są z różnych materiałów,
  • nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego koloru do podłogi,
  • można je pomalować na wybrany kolor.

Wady:

  • w ciemniejszych wnętrzach mogą za bardzo rzucać się w oczy,
  • istnieje ryzyko zabrudzenia.

Można zauważyć, że białe listwy przypodłogowe mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach, które aranżowane są w stylu klasycznym, minimalistycznym czy skandynawskim. Świetnie też będą się prezentować jako wykończenie podłogi w odcieniu jasnego drewna. Białe listwy optycznie powiększą przestrzeń i nadadzą jej eleganckiego charakteru.

Do czego dobrać listwy przypodłogowe?

Istotne jest, aby listwy przypodłogowe spełniały swoje funkcje i były odpowiednio dobrane do specyfiki danego wnętrza. Kuchnia i łazienka to pomieszczenia najbardziej narażone na zanieczyszczenia. Dlatego też zarówno panele podłogowe, jak i listwy do paneli powinny spełniać określone normy, aby jak najdłużej służyły w takiej przestrzeni. W kwestii doboru podłogi, to najlepszym wyborem są wodoodporne panele laminowane, które charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na działanie różnych temperatur. Ponadto są łatwe w czyszczeniu, co usprawnia wykonywanie codziennych czynności. W przypadku, gdy chcemy zamontować listwy w łazience, kuchni lub innym pomieszczeniu o dużej wilgotności powietrza, bezwzględnie należy zdecydować się na model wodoodporny.

 

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest kolor ścian i paneli podłogowych. Do jasnych podłóg należy dobrać wysokie listwy przypodłogowe, które dodatkowo chronią ścianę przed zabrudzeniem i plamami. Natomiast w przypadku ciemniejszych ścian znakomitym rozwiązaniem są niższe listwy. Bardzo często można spotkać się z sytuacją, gdzie posadzka, listwa są utrzymane w tym samym albo w podobnym odcieniu. Taki dobór barw zdecydowanie powiększa pomieszczenie. Stanowi to jednak niemałe wyzwanie, by dobrać odcień w taki sposób, aby ich różnica nie rzucała się w oczy.

 

Kolor listew to kwestia indywidualna i zależy od gustu domowników. Większość produkowanych cokołów jest jednak w kolorze białym, ponieważ we współczesnych aranżacjach dominują ściany utrzymane w jasnej kolorystyce. Dodatkowo białe listwy przypodłogowe zostały tak zaprojektowane, aby umożliwić domownikom pomalowanie ich na dowolnie wybrany kolor. Jest to możliwe w przypadku listwy stworzonej z poliuretanu lub duropolimeru.

Na co zwrócić uwagę, wybierając listwy do domu?

Wybierając listwy przypodłogowe, należy kierować się kilkoma podstawowymi aspektami. Przede wszystkim istotny jest kształt listwy, jej wysokość oraz materiał, z jakiego została wykonana.

Listwy podłogowe i ich wysokość

Niezwykle ważna jest wysokość listwy podłogowej, ponieważ źle dobrana może optycznie zmniejszyć pomieszczenie lub wizualnie przytłoczyć aranżację. W przypadku małego pokoju lub wąskiego korytarza warto zdecydować się na nieco niższą listwę. W tym celu należy wziąć pod uwagę zasadę, mówiącą o tym, że jeśli ściany mają mniej niż 260 cm, to listwa powinna mieć nie więcej niż 60-80 mm. W przypadku wysokich mieszkań, znajdujących się w kamienicy lub pokoju w przestronnym domu można swobodnie łamać tę regułę.

Listwy przypodłogowe i ich kształt

Listwy przypodłogowe w kolorze białym pasują niemal do każdego pomieszczenia. Jeśli zależy Ci, aby każde wnętrze Twojego domu było wyjątkowe i wyróżniało się na tle innych, postaw na białe listwy o różnych kształtach.

 

Wyróżniamy listwy, które kształtem idealnie pasują do minimalistycznych i nowoczesnych pomieszczeń:

  • klasyczna – to gładka i prosta propozycja bez frezów, lekko zwężana ku górze,
  • profilowana Weimarer – całkowicie prosta.

 

Dla osób, które cenią sobie oryginalność i niebanalne kombinacje, proponujemy listwy, które dodadzą szyku i charakteru, należą do nich m.in.:

  • hamburger – jest to prosta listwa ozdobiona u góry eleganckim frezem o wyraźnie zaznaczonych krawędziach,
  • Berliner – gładka listwa, jednak zakończona dyskretnym i falistym frezem.

 

Oprócz wymienionych listew można także zdecydować się na bardziej oryginalne wzory, które znakomicie wpasują się do wnętrz utrzymanych w stylu retro lub prowansalskim. Warto jednak wybierać klasyczne kształty, które sprawdzą się w każdej aranżacji, by zachować uniwersalny charakter.

Białe listwy przypodłogowe – aranżacje wnętrz

Podczas remontu lub urządzania konkretnych pomieszczeń warto szczególnie zadbać o elementy wykończenia, ponieważ to one właśnie tworzą aranżację. Jednym z elementów wykończeniowych podłogi są listwy przypodłogowe, które obecnie zaliczają się do standardów podczas prac końcowych przy remoncie. Nie wiesz jakie listwy wybrać do swojego domu? Poznaj nasze propozycje!

Listwy przypodłogowe białe – jak prezentują się w pomieszczeniach?

Białe listwy zyskują coraz większą popularność, to dzięki nim możemy stworzyć nowoczesne, eleganckie i luksusowe wnętrze. Z ich pomocą można w prosty sposób oddzielić podłogę od ścian, co sprawia, że całe pomieszczenie zyskuje wyrazisty kontur. Znakomicie prezentują się białe listwy przypodłogowe w salonie, gabinecie, sypialni lub w przedpokoju. To dzięki nim pomieszczenie staje się przestronne, a cała aranżacja zyskuje lekkości i finezji. Biała listwa doskonale sprawdzi się też wtedy, gdy pojawi się problem z dopasowaniem koloru listwy do drewnianej podłogi, która często ma inną tonację, wzór oraz usłojenie.