PORADNIK

Układanie paneli podłogowych – najczęstsze błędy

Ceramin
Montaż paneli jest jedną z podstawowych czynności, które wykonuje się podczas remontów w domu. Wbrew pozorom czynność ta nie musi być trudna. Aby przebiegała bez problemów i przyniosła oczekiwane rezultaty, warto znać najczęstsze błędy przy układaniu paneli podłogowych. Sprawdź, na co uważać!

Układanie paneli – dlaczego warto się do niego przygotować?

Błędy przy układaniu paneli mogą przytrafić się każdemu. Tak jak inne czynności przeprowadzone podczas renowacji domu lub zmiany wystroju, prawidłowy montaż wymaga wiedzy oraz odrobiny doświadczenia. Jeśli odpowiednio się przygotujesz, unikniesz najpopularniejszych błędów, które są często popełniane przez osoby początkujące. Pomyłki czasem można skorygowania, jednak niejednokrotnie pozornie drobne niedopatrzenie może zniszczyć cały remont.

Układanie paneli bez zapoznania się ze wskazówkami, może doprowadzić do uzyskania nieestetycznych rezultatów, zupełnie innych, niż oczekiwane. W niektórych przypadkach może się okazać, że trzeba powtórzyć układanie paneli. Błędy powodują również skrócenie żywotności paneli podłogowych, ich pęcznienie, pękanie, kruszenie się czy odstawanie. Zanim więc przystąpisz do samodzielnego montażu podłogi, pogłęb swoją wiedzę na ten temat.

Najczęstsze błędy przy układaniu paneli podłogowych

Wiele osób, które po raz pierwszy podejmują się samodzielnego montażu paneli, powiela te same błędy. Jeśli chcesz ich uniknąć, warto skorzystać z doświadczenia innych i wykorzystać sprawdzone porady. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze błędy przy układaniu paneli podłogowych i wskazówki, które pomogą Ci ich uniknąć.

Nieprzemyślany zakup

Błędy przy układaniu paneli często mają miejsce już na etapie zakupów. Poszczególne typy paneli różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem, który czasem obok ceny jest głównym kryterium wyboru, ale także parametrami technicznymi. Do często eksploatowanych pomieszczeń, w których podłoga jest narażona na urazy, wybierz panele podłogowe o wysokiej klasie ścieralności i klasie użyteczności. Zwróć uwagę również na to, czy są odpowiednio zabezpieczone przed negatywnym wpływem długotrwałego kontaktu z wodą. Dzięki temu unikniesz rozczarowania zbyt szybkim niszczeniem się pięknej podłogi.

Układanie paneli podłogowych tuż po ich zakupie

Często zdarza się, że panele zamawiane są na ostatni moment. Wiele osób zaraz po ich otrzymaniu rozpoczyna pracę, by nie tracić więcej czasu. Jest to jeden z najczęstszych błędów, które popełnia się podczas remontów. Po zakupie paneli powinno się je odpakować i pozostawić w pomieszczeniu, w którym zostaną zamontowane. Dlaczego jest to takie ważne? W sklepach i magazynach panują najczęściej zupełnie inne warunki niż w pomieszczeniach mieszkalnych. Dotyczy to przede wszystkim temperatury i wilgotności powietrza. Z tego powodu niezbędna jest aklimatyzacja podłogi w nowym miejscu. Najlepiej, jeśli będzie ona trwała minimum 24 godziny. W ten sposób upewnisz się, że panele przystosowały się do specyfiki docelowego miejsca. Pozwoli Ci to uniknąć rozchodzenia się i niszczenia paneli po upływie krótkiego czasu.

Nieodpowiednio przygotowane podłoże pod panele

To, czy panele będą dobrze przymocowane do podłoża, zależy również od przygotowania posadzki, na której je ułożysz. Powinna być ona sucha, równa i czysta. Nierówności podłoża nie da się zniwelować przy pomocy grubych paneli – problem ten najlepiej rozwiązać przed przystąpieniem do montowania podłogi. W przeciwnym wypadku najmniejszy ciężar będzie powodował uginanie się paneli na nierównej podłodze, a tym samym korzystanie z niej będzie bardzo niekomfortowe.

Najprostszym sposobem na wyrównanie podłoża jest wykonanie wylewki poziomującej. Pozbędziesz się w ten sposób wszystkich spadków, wybrzuszeń czy dziur. Po wykonaniu wyrównywania posadzki tą metodą upewnij się, że beton jest całkowicie suchy, zanim rozpoczniesz pracę. Dzięki temu unikniesz wypaczania się i odkształcania paneli.

Źle dobrany podkład lub jego brak

Wśród osób montujących panele po raz pierwszy często można spotkać się z lekceważeniem roli podkładów podłogowych. Są one jednak niezwykle przydatne – pozwalają wydłużyć żywotność paneli, zabezpieczają je przed uszkodzeniami i podkreślają atuty poszczególnych typów podłogi.

W każdym pomieszczeniu przyda się folia izolacyjna, dzięki której podłoga będzie zabezpieczona przed wilgocią. Izolację termiczną i akustyczną zapewnią Ci prawidłowo dopasowane maty korkowe lub podkłady piankowe. Układaj je etapami i zabezpieczaj taśmą klejącą poszczególne strefy. Dzięki temu podkład nie uszkodzi się podczas montażu i nie będzie się przesuwać.

Niestaranność podczas montażu

Rozpoczynając układanie paneli, nie spiesz się. Niestaranność jest kolejnym z poważnych błędów. Dokładnie zmierz pokój i rozplanuj układ paneli na podłodze przed rozpoczęciem montażu. W razie potrzeby dotnij zbyt długie panele. Pamiętaj również o zachowaniu szczelin dylatacyjnych, które umożliwią panelom dostosowywanie się do zmiennych warunków. Pozostaw je przy ścianach w odległości około 1 centymetra i zabezpiecz listwami. W ich utrzymaniu pomogą Ci specjalne kliny.

Przed rozpoczęciem montażu zapoznaj się również ze wskazówkami producenta dołączonymi do konkretnych paneli i przestrzegaj ich podczas remontu. Panele w pierwszym rzędzie układaj wpustem, czyli wystającym elementem do siebie, aby możliwe było przymocowanie kolejnych pasów podłogi. W razie pojawienie się szczelin pomiędzy rzędami wykorzystaj dobijak.

Niechęć do poprawek i skorzystania z pomocy

Jeżeli zauważysz jakieś błędy podczas swojej pracy, od razu rozmontuj fragment podłogi, na którym występują. Nie obawiaj się poprawek, które muszą czasami przeprowadzać nawet profesjonaliści. Podczas korygowania źle zamontowanych paneli nie daj się ponieść nerwom i spokojnie napraw błąd. Jest to bardzo ważne, ponieważ łatwo możesz uszkodzić delikatne piórka i wpusty paneli. Gdy do tego dojdzie, panel będzie nadawał się już tylko do wyrzucenia.

Jeżeli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie możesz skorzystać z usług profesjonalnych ekip remontowych, które zajmą się Twoją podłogą. Jeżeli jednak chcesz spróbować swoich sił w pierwszym samodzielnym remoncie, bądź otwarty na dobre rady i sugestie bardziej doświadczonych osób. Nie bój się poprawek i doskonalenia swoich umiejętności. Zamiast tego staraj się jak najlepiej wykorzystać nowo zdobytą wiedzę i bądź otwarty na porady i pomoc innych. Każdy kolejny remont będzie dzięki temu prostszy!

Układanie paneli – błędy już Ci nie grożą!

Każda czynność wykonywana po raz pierwszy może wydawać się bardzo skomplikowana. Jeśli planujesz samodzielne układanie paneli podłogowych, postaraj się zdobyć nieco informacji na ten temat. Przygotowany przez nas przegląd najczęstszych błędów popełnianych podczas montażu paneli podłogowych z pewnością ułatwi Ci remont. Wiedząc, na co zwrócić szczególną uwagę podczas układania podłogi, uda Ci się uniknąć najpopularniejszych pomyłek i uzyskać satysfakcjonujące efekty już za pierwszym razem.