PORADNIK

Panele podłogowe w wąskiej kuchni – jak je układać?

Ceramin
Kuchnia często uważana jest za serce każdego domu. To tutaj domownicy wspólnie przygotowują posiłki, ale też rozmawiają o codziennych sprawach. Kuchnia to też miejsce, w którym szczególnie należy zadbać o odpowiednią podłogę. Jeśli decydujemy się na panele podłogowe w kuchni, to powinny być one wytrzymałe i odporne na wilgoć oraz stojącą wodę. Układanie paneli w wąskiej kuchni może stanowić nie lada wyzwanie. Z artykułu dowiesz się, jak to zrobić i co należy wziąć pod uwagę. O najczęstszych błędach w układaniu paneli podłogowych możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule (tutaj). Większe pomieszczenia wydają się nieco łatwiejszą przestrzenią do układania paneli. Trudniej jest natomiast wykończyć wnętrze, które jest nieduże i wąskie. Jednocześnie kuchnia powinna być bardzo praktyczna, ale też elegancka. Dodatkowo w tym pomieszczeniu szczególnie liczy się precyzja, ponieważ panele podłogowe kuchenne narażone są na działanie wody i wilgoci. Sprawdź, jak poradzić sobie z układaniem paneli w kuchni!

 

Panele podłogowe do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Przed układaniem paneli w kuchni warto wziąć pod uwagę specyfikę pomieszczenia. Kuchnie są często użytkowane przez domowników, co sprawia, że stają się narażone na uszkodzenia. Drobne zniszczenia szczególnie zdarzają się wtedy, gdy kuchnia znajduje się blisko wejścia do domu. Wtedy domownicy muszą liczyć się z brudem, piaskiem czy błotem. W zimie warto wziąć też pod uwagę działanie soli, którą posypywane są chodniki. Z tego powodu warto, aby panele podłogowe w kuchni były szczególnie odporne na przetarcia czy zniszczenia, a także wilgoć, która będzie pojawiała się wielokrotnie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą laminowane panele wodoodporne, które są odporne na strojącą wodę do 24 godzin, a także panele kompozytowe (winylowe), które są w pełni wodoszczelne.

Zasady układania paneli w wąskiej kuchni

Wybór właściwych paneli podłogowych to nie jedynie wyzwanie. Przed rozpoczęciem montażu warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które pozwolą lepiej przygotować się do pracy. Aby panele podłogowe w kuchni prezentowały się estetycznie, a jednocześnie spełniały swoje najważniejsze zadanie, powinny być właściwie rozmieszczone względem ścian i drzwi. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę miejsca, w których wypadają łączenia, co jest niezwykle istotne, żeby uzyskać naprawdę elegancki efekt. Dlatego też na samym początku zaleca się układać panele w wąskim pomieszczeniu “na sucho” po to, aby mieć okazję zobaczyć, jak będą rozmieszczone jeszcze przed ich zamontowaniem.

 

Specyfika wąskiego pomieszczenia sprawia, że najczęściej radzi się, aby układać panele równoległe, czyli wzdłuż pomieszczenia. Układanie wszerz może powodować, że zostanie bardzo duża liczba zbędnych docinek materiału. Wydłuży to nie tylko czas montażu, ale spowoduje, że całość będzie znacznie droższa. Układanie równolegle względem ścian będzie zatem praktyczniejsze, ale też będzie się prezentować bardziej estetycznie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci stworzyć elegancką kuchnię. Dodatkowo panele układane w taki sposób pozwolą na stworzenie imitacji drewnianej podłogi.

 

Niekiedy specjaliści zwracają też uwagę na możliwość montowania zależnego od umiejscowienia drzwi. Oznacza to, że jeśli w wąskiej kuchni drzwi znajdują się na krótszej ścianie, wtedy należy ułożyć deski prostopadle do niej. Dzięki temu dana przestrzeń wyda się optycznie szersza. Jeśli jednak w kuchni wejście zlokalizowane jest na dłuższej ścianie, wówczas lepiej będzie ułożyć panele prostopadle do drzwi. Dzięki temu kuchnia wyda się dłuższa po wejściu.

Jak układać panele w wąskiej kuchni? Krok po kroku

Wiesz już, że układ wszerz będzie lepiej prezentował panele podłogowe. Kuchnia to pomieszczenie, w którym warto szczególnie zadbać o precyzję wykonania, dlatego podpowiadamy, jak układać panele w wąskim pomieszczeniu krok po kroku.

Zmierz wszystko dokładnie

Na pierwszym etapie prac warto zadbać o właściwe przygotowanie niezbędnych pomiarów. Sprawdź, ile rzędów desek uda Ci się ułożyć w kuchni, a następnie zmierz szerokość ostatniego rzędu. Pamiętaj też, że nie powinien być on węższy niż 5 cm. Jeśli okaże się, że jest inaczej, należy przyciąć deski do pierwszej linii o połowę szerokości. Dodatkowo musisz pamiętać o dylatacji, czyli wyznacz szczeliny za pomocą ciasno ułożonych klinów, zachowując odstęp ok. 10 mm.

Odpowiednio przygotuj podłoże

Panele podłogowe do kuchni wymagają przygotowanie podłoża przed ich montażem. Pamiętaj, że powinna być ona równa, sucha i czysta. Takie podłoże może składać się z wylewki betonowej, płytek lub innej stabilnej powierzchni. Następnie na całej powierzchni należy ułożyć folię w formie wanny, czyli zewnętrzne brzegi powinny być wywinięte na ścianę i mocno dociśnięte. Kolejne pasy nałóż w taki sposób, aby na siebie nachodziły na ok. 10-20 cm. Należy połączyć je za pomocą taśmy klejącej. Na folię należy nałożyć podkład izolujący tak, aby dobrze przylegał, ale nie nachodził na ścianę. Poszczególne fragmenty należy połączyć taśmą klejącą.

Zamontuj panele

Po przygotowaniach rozpocznij montaż paneli. Początkowo połóż je piórem w stronę ściany. Pamiętaj o dylatacji, dlatego ważne jest dbanie o kliny dystansowe. Następnie łącz ze sobą poszczególne elementy krótszymi bokami. Umieść pióro jednego panelu we wpuście drugiego, jednak pod kątek ok. 70 stopni, a następnie opuść go do podłogi. Pamiętaj, aby rozpoczynać układanie paneli w wąskiej kuchni w kolejnych rządach od elementu resztkowego, który pozostał po materiale dociętym na końcu poprzedniego szeregu. Do krótszego boku dokładaj sukcesywnie kolejne odcinki, tworząc przy tym pas o konkretnej długości. Następnie dopasuj go do już zamontowanych paneli i zepnij ze sobą.

Skup się na wykończeniu

Ostatni etap prac to wykończenie, które pozwoli na wizualnie dostosowanie powierzchni. Odetnij wystającą folię wzdłuż ścian i usuń kliny dystansowe. Następnie zamaskuj szczeliny dylatacyjne za pomocą listew przypodłogowych. Na koniec zamontuj listwy wykończeniowe w miejscu styku paneli z inną posadzką.

Panele podłogowe jakie wybrać?

Wybierając panele podłogowe kuchenne, zdecyduj się na model o najwyższej klasie ścieralności. Znakomitym wyborem będą panele kompozytowe (winylowe), które są najbardziej wytrzymałe ze wszystkich rodzajów paneli dostępnych na rynku. Charakteryzuje je nie tylko wysoka odporność na zniszczenia i zadrapania, ale również doskonale radzą sobie z wodą i z wilgocią. Jeśli chodzi o wygląd, dopasuj je do aranżacji pomieszczenia. W przypadku wąskich pomieszczeń o mniejszym metrażu świetnie sprawdzą się połyskliwe panele, które odbijają więcej światła. Dzięki temu przestrzeń będzie wydawała się optycznie większa.

Podsumowanie

Wiesz już, jak zamontować panele podłogowe w kuchni! Przed pracą pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu – wybierz właściwy rodzaj paneli, zrób odpowiednie pomiary i sprawdź “na sucho”, jak będzie wyglądała powierzchnia po ich ułożeniu. Skrupulatne przygotowanie pozwoli Ci uniknąć wielu błędów, szczególnie jeśli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie. Pamiętaj też o tym, by zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i dużo cierpliwości, ponieważ wąska kuchnia jest specyficzną przestrzenią do układania paneli. Zdecyduj się na konkretną strategię podczas pracy i skorzystaj z naszych wskazówek, dzięki którym będziesz miał okazję cieszyć się elegancką i funkcjonalną kuchnią!