PORADNIK

Panele podłogowe a deska trójwarstwowa — różnice

Listwy
Panele podłogowe cieszą się dużą popularnością. W domach najczęściej wykorzystuje się panele laminowane, winylowe lub drewniane. Te ostatnie można spotkać pod nazwą deski trójwarstwowej. Sprawdź, czym się różnią i zdecyduj, czy lepiej sprawdzą się panele, czy deski.

Deska trójwarstwowa – najważniejsze cechy

Deska trójwarstwowa, czyli drewniany panel podłogowy, składający się z 3 warstw. Dwie spodnie są najczęściej wykonane z drewna iglastego lub płyty drzewopodobnej. Ostatnia warstwa powinna być wykonana z wytrzymałego drewna szlachetnego, które zabezpiecza się lakierem. Całość osiąga zazwyczaj grubość około 10 – 22 milimetrów.

Najważniejszą zaletą deski trójwarstwowej jest naturalny materiał. Jeśli chcesz otaczać się w domu drewnem i unikasz syntetycznych wyrobów, będzie to dla Ciebie bardzo dobry wybór. Stworzysz z jej pomocą wyjątkową atmosferę w pomieszczeniu.

Deska czy panele – różnice

Zanim podejmiesz decyzję, czy lepszym wyborem będzie deska, czy panele, zwróć uwagę na najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma typami podłogi. Najważniejsze z nich, które mogą mieć wpływ na Twoją decyzję, opiszemy poniżej.

Materiał wykonania

Podstawową różnicą pomiędzy panelami i deską trójwarstwową jest wspomniany już materiał. Deska wykonana jest z różnych typów naturalnego drewna. Panele laminowane wytwarza się z materiałów drewnopodobnych takich jak płyty MDF lub HDF. Pokrywa się dodatkową warstwą laminatu, który ma za zadanie skutecznie je zabezpieczać. Panele winylowe składają się z kilku warstw wytrzymałego tworzywa sztucznego.

Wygląd

Fakt, że panele i deski są wytwarzane w zupełnie inny sposób, na pierwszy rzut oka nie jest zbyt widoczny. Niezależnie od tego, czy w Twoim domu znajdą się laminowane panele, czy deski trójwarstwowe, całość będzie prezentowała się bardzo elegancko. Panele bardzo często do złudzenia przypominają naturalne drewno. Możesz zdecydować się na modele o strukturze synchronicznej lub drewna. Słoje będą na nich wyraźnie zarysowane. W przypadku paneli laminowanych i winylowych masz jednak znacznie więcej możliwości. Możesz wybrać różne kolory, wzory i faktury, które nie zawsze są osiągalne przy wyborze naturalnych materiałów.

Sposób montażu

Panele podłogowe możesz zamontować samodzielnie. Coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne technologie, które umożliwiają szybkie układania bez kleju. Jest to bardzo wygodne, a także pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Jeśli podłoga Ci się znudzi lub zamarzysz o nowej aranżacji, demontaż paneli również nie sprawi problemów. W przypadku deski trójwarstwowej kwestia montażu jest bardziej skomplikowana. Jeśli zależy Ci na tym, by drewniana podłoga dobrze wyglądała, lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Konserwacja

Deska trójwarstwowa, aby dobrze służyła przez długi czas, wymaga odpowiedniej troski. Olejowanie desek, staranne czyszczenie i konserwacja są niezbędne, aby drewno dobrze się prezentowało i było odporne na uszkodzenia. Jest to jednak czasochłonne i często wiąże się także z dodatkowymi kosztami. Jeśli wybierzesz panele podłogowe, nie musisz przejmować się ich pielęgnacją. Są one najczęściej już wcześniej zabezpieczone i wystarczy regularna troska o ich czystość.

Możliwość renowacji

Największą zaletą desek podłogowych z naturalnego drewna jest możliwość ich renowacji. Uciążliwa konserwacja może okazać się w tym przypadku sposobem na uniknięcie wymiany podłogi przez lata. Nawet wtedy, gdy na posadzce pojawią się zarysowania lub plamy, odpowiednie środki czystości pozwolą Ci je usunąć. W przypadku paneli podłogowych sprawa jest znacznie trudniejsza. Ubytek czy znaczne wgniecenie na panelu może wiązać się z koniecznością wymiany zniszczonego fragmentu posadzki lub nawet z generalnym remontem. Niestety nie da się ich w żaden sposób odnowić.

Cena

Istotną różnicą, która często ma znaczny wpływ na decyzję klientów, jest cena. Deska trójwarstwowa ze względu na wykorzystanie naturalnego drewna jest znacznie droższa niż panele podłogowe. Pomiędzy poszczególnymi rodzajami desek również występują różnice w cenie, jednak te najtańsze bardzo często są słabej jakości i nie zapewnią Ci wszystkich korzyści. Jeśli więc zależy Ci na wysokim standardzie w przystępnej cenie, warto postawić na panele.

Deska czy panel – co wybrać do poszczególnych pomieszczeń?

Opisane różnice sprawiają, że deski mają nieco inne właściwości niż panele podłogowe. Deska trójwarstwowa jest wybierana także do innych pomieszczeń niż pozostałe rodzaje podłogi. Najczęściej można spotkać ją w elegancko urządzonym salonie czy w przytulnej sypialni. Tam naturalne drewno bardzo dobrze komponuje się z wystrojem i charakterem pomieszczeń. Uważaj jednak na niektóre gatunki drewna, które w nasłonecznionych pokojach mogą zmienić kolor i szybko przestać komponować się z wystrojem pomieszczenia.

Deska trójwarstwowa może jednak nie sprawdzić się w innych częściach domu, w których jest narażona na liczne uszkodzenia. Stąpanie w wilgotnych butach w przedpokoju czy stukanie obcasów mogą szybko sprawić, że podłoga zacznie się niszczyć. Jeżeli więc chcesz wykończyć przedpokój naturalnym drewnem, wybierz twarde gatunki i przygotuj się do częstej konserwacji. Niezbędne będą także dodatkowe zabezpieczenia. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w kuchni i w łazience, gdzie deska często ma kontakt z wilgocią.

W każdym pomieszczeniu w domu bardzo dobrze sprawdzą się panele podłogowe. W zależności od tego, jakie są Twoje potrzeby, możesz zdecydować się na ich różne warianty, które zapewnią odmienne korzyści. W sypialni i w salonie doskonale sprawdzą się modele pokryte powłoką antystatyczną, która zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się kurzu. Nie tylko ułatwia to sprzątanie, ale sprawia również, że pokój jest przyjazny dla alergików.

W przypadku kuchni, łazienki i przedpokoju, w których podłoga musi zmagać się z różnymi zagrożeniami, również bez obaw możesz wybrać panele podłogowe. Zdecyduj się na wodoszczelny model, wzmocniony dodatkowo impregnowaną fugą. Dzięki temu panele nie będą pęcznieć nawet po całym dniu kontaktu ze stojącą wodą. Zwróć uwagę również na klasę ścieralności i użyteczności. W ten sposób możesz wybrać panele, które nie będą podatne na uszkodzenia i posłużą Ci przez bardzo długi czas. Panele podłogowe są świetnym wyborem do domu również dzięki licznym dodatkowym zabezpieczeniom, które zapewnia producent. Dzięki temu nie musisz się martwić ich ochroną po wykonaniu montażu.

Panele czy deski – co wybierzesz do swojego domu?

Zarówno deski, jak i panele podłogowe mają swoje wady i zalety. Oba te rozwiązania są bardzo chętnie stosowane w polskich domach, dobrze się prezentują i wyróżniają się bardzo dużą trwałością. Różni je przede wszystkim sposób wykonania, technika montażu oraz cena. To, jak sprawdzi się konkretny typ podłogi, zależy jednak w dużym stopniu od konkretnego przypadku. Z tego powodu warto przed zakupem przeanalizować wszystkie plusy i minusy, a dopiero wtedy zdecydować, czy lepszym wyborem będzie deska, czy panel. Mamy nadzieję, że nasz tekst będzie dla Ciebie pomocny podczas dokonywania wyboru wymarzonej posadzki!