PORADNIK

Listwy przypodłogowe – montaż

Listwy
Po zakończeniu układania paneli i pomalowaniu ścian warto zastanowić się na ich estetycznym wykończeniem. Najprostszym sposobem, jest montaż listwy przypodłogowej. Dlaczego ten element wystroju jest tak popularny i jak prawidłowo go zamontować? Wyjaśniamy!

Montaż listwy przypodłogowej – dlaczego warto?

Listwy przypodłogowe to niezwykle praktyczny i atrakcyjny element, który jest niezbędny w przypadku montażu paneli. Ich podstawową funkcją jest ukrycie szczeliny dylatacyjnej, którą pozostawia się, by panele mogły pracować. Pod listwą przypodłogową można umieścić także kable, które dzięki niej nie będą psuły wystroju. Montaż listwy przypodłogowej jest również sposobem na schludne połączenie powierzchni podłogi ze ścianami. Jeśli odpowiednio dopasujesz i starannie zamontujesz listwy, pięknie dopełnią całą aranżację.

Jak zamontować listwy przypodłogowe? – Instrukcje

Aby osiągnąć estetyczne i trwałe efekty, warto zastanowić się nad tym, jak prawidłowo zamontować listwy przypodłogowe. Poniżej znajdziesz opis sprawdzonych metod montażu, dzięki którym uda Ci się samodzielnie przymocować każdy rodzaj listew.

Jak przygotować się do montażu?

Aby mocowanie listwy przypodłogowej przebiegało bez komplikacji, niezależnie od metody, odpowiednio się do niego przygotuj. W każdym przypadku najpierw dokonaj pomiarów i odpowiednio dotnij listwy pod kątem 45° tak, by ich wymiary były dopasowane do długości ścian z uwzględnieniem dodatków stosowanych na łączeniach.

Starannie dobierz wszystkie materiały, które będziesz stosować podczas montażu. Kołki lub kleje są dedykowane do konkretnych produktów, dlatego sprawdź, czy są kompatybilne z wymiarami i materiałem wykonania Twoich listew oraz podłogi. Jeżeli nie potrafisz znaleźć listwy w wymarzonym kolorze, zaopatrz się w farbę, którą możesz pokryć dowolny materiał. Dzięki temu listwy mogą być niemal niewidoczne na tle ściany.

Montaż listwy na klej

Jednym z najprostszych sposobów na zamontowanie listwy jest przyklejenie jej przy pomocy kleju lub silikonu dedykowanego do konkretnego materiału. Klej zabezpiecza szczelinę dylatacyjną przed brudem, piaskiem i kurzem, a stosowanie go nie wymaga wiercenia. Dzięki temu maleje ryzyko uszkodzenia rurek czy powstawania dodatkowych zabrudzeń.

Pokryj warstwą odpowiednio przygotowanego kleju wewnętrzną stronę listwy i dociśnij ją do ściany oraz podłogi. Zwróć uwagę na to, by nie aplikować zbyt grubej warstwy produktu, ponieważ klej może wyciekać. Jeśli tak się stanie, usuń go przy pomocy zwilżonej gąbki. Klej może schnąć do 24 godzin. Po tym czasie możesz usunąć delikatnie pozostałości przy pomocy gąbki ściernej. Gdy klej wyschnie, trudno poprawić jakiekolwiek niedociągnięcia. Klej zazwyczaj jest na tyle mocny, że po próbie usunięcia listwy, odchodzi razem z fragmentem ściny lub tynku.

Montaż listwy na kołki

Kołki do montażu listew wymagają dokonania starannych pomiarów. Umieść je na ścianie w odległości 40-50 centymetrów od siebie, a w przypadku nierównych ścian nawet bliżej. Wywierć otwory w ścianie i zamocuj na kołkach zatrzaski. Następnie wsuń listwę na przygotowane w ten sposób klamry i delikatnie ją dociśnij. Przyda Ci się do tego gumowy młotek. Klamry, które zastosujesz w tej metodzie, powinny być kompatybilne z systemem listew. Podczas opracowywania rozmieszczenia kołków, uwzględnij również narożniki i pozostaw miejsce na zaślepki lub łączniki.

Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę, możesz zastosować także pośrednie systemy montażowe. Obecnie dostępnych jest wiele udogodnień, które pozwalają uniknąć kłopotliwych etapów montażu listew. Są to na przykład gotowe klamry z plastiku lub metalu. Kołki można kupić również na specjalnych listwach montażowych, które nie wymagają odmierzania poszczególnych wysokości i odległości. Po zamontowaniu listwy na dowolnych klamrach warto zabezpieczyć je warstwą akrylu. Na górnej i dolnej części listwy można umieścić także silikonowe uszczelki, które tak jak klej będą chroniły wolną przestrzeń przed wilgocią i zabrudzeniami.

Jak montować listwy przypodłogowe – najważniejsze wskazówki

W zależności tego, jakie efekty mają zapewnić Ci listwy przypodłogowe, montaż możesz przeprowadzić na różne sposoby. Na to, które z nich sprawdzą się najlepiej w Twoim domu, ma wpływ przede wszystkim rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane listwy. Poniżej znajdziesz wskazówki, które ułatwią Ci montaż różnych typów listew przypodłogowych.

Montaż listwy MDF

Listwy MDF są jednym z najczęściej spotykanych materiałów wykończeniowych podłogi. Są one wykonane z laminowanej, twardej płyty pilśniowej, która wyróżnia się odpornością na wilgoć. Są sztywne, dlatego trudno dopasować je do nierównych ścian. Często posiadają jednak żłobienia, które umożliwiają ukrycie pod nimi nieestetycznych kabli.

Mocowanie listwy przypodłogowej tego typu najlepiej przeprowadzić metodą na zaczepy, czyli klamerki. Jej poszczególne elementy nakłada się na pojedyncze zaczepy, które już wcześniej zostały przymocowane do ściany przy pomocy kołków. Pamiętaj o ty, by stosować klamerki dedykowane konkretnym listwom. Bardzo często listwy MDF można przymocować również specjalnym klejem lub silikonem. Aby uzyskać najlepsze efekty, łącz je w narożnikach, docinając je pod kątem 45°.

Listwy PCW

Listwy PCW są wyjątkowo miękkie i łatwo dopasowują się nawet do bardzo nierównych ścian. Są dostępne w wersji dwuczęściowej, którą najlepiej zamontować na kołki rozporowe. Kołki o średnicy 5 lub 6 mm umieść w rozstawie co 40-50 cm i w odległości 8-10 cm od narożnika. Kołki przeprowadza się przez specjalne otwory w listwie. Na tym etapie możesz ukryć również kable. Miejsce mocowania osłania druga część materiału – osłona. W przypadku remontu można ją bez problemu zdjąć. Jeśli ściana jest równa lub listwa bardzo elastyczna, sprawdzi się również mocowanie na klamry.

Listwy PCW dostępne są również w wariancie bardzo łatwym do zamontowania. Możesz kupić listwy w kształcie litery L. Posiadają one dwa paski kleju – jeden służy do przymocowania ich do ściany, a drugi do podłogi. Najlepiej będą trzymały się na posadzkach z paneli oraz na elastycznej wykładzinie PCW.

Montaż listwy przypodłogowej drewnianej

Na rynku dostępne są również listwy wykonane z litego drewna. Montaż listwy przypodłogowej drewnianej przebiega podobnie jak w przypadku listew MDF. Najczęściej wykorzystuje się do niego zaczepy lub specjalny klej. Do połączenia listew w narożnikach możesz zastosować masywne łączniki. Nadają one wnętrzu nieco staroświeckiego wyrazu, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w przypadku wystroju w stylu retro.

Listwy przypodłogowe – montaż nie sprawi Ci problemu!

Istnieją różne sposoby na to, jak zamontować listwy przypodłogowe. Najpopularniejsze metody są jednak na tyle proste i intuicyjne, że z pewnością sobie z nimi poradzisz. Po zastosowaniu powyższych rad i wskazówek montaż przy pomocy kleju, kołków lub gotowych klamer nie powinien być już dla Ciebie tak tajemniczy. Mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi Ci wybór i zastosowanie w praktyce najlepszej metody montażu listew przypodłogowych.