PORADNIK

Listwy przypodłogowe – jak je ciąć?

Listwy
Aby zamontowanie listew przypodłogowych w narożnikach było możliwe, konieczne jest ich prawidłowe przycięcie. Jest to jedna z podstawowych czynności, która pozwoli Ci na właściwe dopasowanie ich do wymiarów pomieszczenia. Czym ciąć listwy przypodłogowe i jak zrobić to poprawnie? Sprawdź nasze porady!

Docinanie listew przypodłogowych – dlaczego jest konieczne?

Podczas montowania litew przypodłogowych, konieczne jest poradzenie sobie z narożnikami pomieszczeń. Listwy są sprzedawane zazwyczaj w jednym kawałku o długości 200 lub 240 centymetrów, który po dokonaniu dokładnych pomiarów pomieszczenia, dzieli się na mniejsze fragmenty. Odpowiadają one długości poszczególnych ścian i są układane wzdłuż nich. Atrakcyjne dopasowanie ich do wymiarów pokoju umożliwia docinanie listew przypodłogowych w miejscach, gdzie będą zbliżały się do narożników. Warto przeprowadzić tę czynność przy użyciu odpowiednich technik i narzędzi, aby przez przypadek nie uszkodzić listew.

Jak przyciąć listwy przypodłogowe – najważniejsze zasady

Jak przyciąć listwy przypodłogowe, by ich nie zniszczyć i uniknąć dodatkowej pracy? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, które ułatwią Ci to zadanie.

Sprzęt

Gdy dokonasz już dokładnych pomiarów ścian pomieszczenia i oznaczysz miejsce planowanego cięcia na listwie, przygotuj odpowiedni sprzęt. W przypadku miękkich listew wykonanych z najpopularniejszych materiałów, takich jak PCV czy płyta MDF świetnie sprawdzą się piła ręczna ze skrzynką uciosową.

W przypadku twardszych materiałów, na przykład metalowych czy polistyrenowych, łatwiejsze będzie cięcie listew przypodłogowych przy użyciu elektrycznej piły ukosowej. To urządzenie jest bardzo wydajne i pozwala w krótkim czasie precyzyjnie podocinać listwy podłogowe tak, by ich konstrukcja nie została w żaden sposób uszkodzona. Urządzenie to jest jednak dość drogie.

Kąt docięcia

Przycinanie listew przypodłogowych po to, by jedynie je skrócić, przeprowadza się pod kątem 90°. Kąt prosty nie powinien sprawić Ci żadnych problemów, bez względu na to, jakie narzędzia zastosujesz. Nieco bardziej skomplikowane jest docinanie listew do narożników, które najczęściej przeprowadza się pod kątem 45°. Wykonywanie go bez dokładnych pomiarów może zakończyć się koniecznością zakupu nowych listew.

Do tego, aby prawidłowo wyznaczyć kąt cięcia, stosowana jest skrzynka uciosowa. Ten wykonany z drewna lub z plastiku przyrząd posiada szczeliny pod kątem 90° i 45°. Na rynku są dostępne także skrzynki z większą liczbą szczelin o mniej typowym układzie, które pozwalają na dokonanie specjalnych cięć. Element, który chcesz dociąć, przymocuj do tylnej ścianki skrzynki tak, by był stabilny. Następnie dokonaj cięcia zgodnie z układem szczelin. Zwróć uwagę na to, by docięty fragment był nieco dłuższy niż ściana, aby dobrze się wpasował w narożnik.

Podobnie wygląda proces docinania listwy przy ukośnicy. Może ona być stosowana w połączeniu z ręczną prowadnicą. Przymocuj piłę do górnego pręta prowadnicy i precyzyjnie ustaw kąt pomiędzy obrabianą listwą a piłą. W przypadku ukośnicy elektrycznej postępuj podobnie.

Dopracowanie detali

Po wykonaniu cięcia nie zawsze udaje się uzyskać idealnie równą, gładką powierzchnię. Jest to szczególnie trudne w przypadku stosowania ręcznych narzędzi. Aby pozbyć się nieestetycznych poszarpanych kawałeczków lakieru na krawędziach i zadziorów, wygładź dokładnie powierzchnię w miejscu przycięcia. Możesz wykorzystać w tym celu na przykład papier ścierny o wysokiej gradacji, która nie uszkodzi delikatnej struktury listwy przypodłogowej. W tej roli dobrze sprawdzą się także specjalne pilniki, które usuną niedoskonałości i pozwolą na schludne połączenie dwóch fragmentów listwy w narożniku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas docinania listew?

Aby cięcie listew przypodłogowych przebiegło sprawnie i bez pomyłek, oznacz na materiale starannie odmierzone miejsce cięcia, aby nie zmarnować materiału. Zwróć uwagę również na to, by w przypadku piły elektrycznej prawidłowo dopasować tarczę do materiału, nad którym pracujesz. W każdym przypadku bardzo ważne jest stosowanie dobrze zaostrzonych narzędzi. W przeciwnym razie cięcie zajmie Ci dużo więcej czasu, będzie wymagało więcej wysiłku, a jego rezultaty mogą nie spełniać Twoich oczekiwań. Jeśli docinasz listy piłą ręczną po raz pierwszy, zdecyduj się na ostrza o drobnych zębach. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko otrzymania nierównych, poszarpanych krawędzi.

Bardzo ważne jest również to, by listwa została solidnie przymocowana do urządzenia, które będziesz wykorzystywać do wymierzenia odpowiedniego kąta cięcia. Jeżeli zaniedbasz ten aspekt, możesz narazić się nie tylko na konieczność powtarzania cięcia na nowej listwie, ale również na niebezpieczny wypadek.

Cięcie listew przypodłogowych – i co dalej?

Skoro już wiesz, jak dociąć listwy przypodłogowe, warto zastanowić się również nad tym, co zrobić z nimi na kolejnym etapie remontu. Listwy możesz zamontować przy pomocy kleju lub silikonu. Sposób ten jest niezwykle prosty i nie powinien sprawiać żadnych problemów. Nieco bardziej skomplikowana jest metoda montażu na kołki. Montuje się na nich klamry, na których są umieszczone docięte listwy przypodłogowe. Sposób ten wymaga jednak wywiercenia dodatkowych otworów w listwach i wykonania kolejnych pomiarów. O wiele łatwiejszy jest montaż listew przy pomocy gotowych zaczepów.

Przycinanie listew przypodłogowych wykonuje się z myślą o estetycznym połączeniu ich w narożnikach. Jak to osiągnąć? Starannie docięte i wygładzone listwy połącz ze sobą w narożniku na zakładkę tak, by szczelina pomiędzy nimi była jak najmniej widoczna. Gdy uda Ci się maksymalnie je do siebie zbliżyć, możesz przymocować je do ścian bez obaw o nieestetyczne szczeliny. Czasami jednak precyzyjne dopasowanie do siebie dociętych listew przypodłogowych nawet pomimo starannego cięcia, okazuje się niemożliwe. W tym przypadku zdecyduj się na uzupełnienie powstałej szczeliny akrylem, który świetnie ją zatuszuje. Po zamontowaniu listew metodą na kołki lub zaczepy warto również ich górną część zabezpieczyć warstwą akrylu albo silikonu. Dzięki temu pod listwy nie dostaną się zabrudzenia ani wilgoć.

Popularnymi sposobami na łączenie listew jest umieszczenie ich końcówek w gotowych narożnikach. Są one dostępne w wielu różnych kolorach, które możesz dopasować do odcienia listwy. Różnią się między sobą także stylem wykonania, rozmiarem i rodzajem zdobień. Masywne narożniki i zaślepki będą doskonale prezentowały się we wnętrzach w stylu glamour oraz klasycznych. Skromniejsze modele możesz zastosować w minimalistycznym i industrialnym wnętrzu.

Cięcie listew przypodłogowych nie musi być trudne!

Jeśli zaopatrzysz się w odpowiedni sprzęt i zadbasz o precyzję podczas pracy, docinanie listew przypodłogowych nie powinno sprawiać Ci żadnych problemów. Dzięki temu estetycznie wykończysz podłogę i unikniesz komplikacji podczas montowania listew w narożnikach. Zachęcamy do zastosowania naszych porad w praktyce!