PORADNIK
Jak wyciszyć podłogę — sprawdzone sposoby
Ceramin
Mieszkanie w bloku często wymaga kompromisów. Sąsiedzi mogą zdecydować się długotrwały remont i urządzenia przyjęcia w domu. Wiąże się to z uciążliwym hałasem, który może skutecznie zepsuć nastrój. Zdarza się jednak, że sąsiadów słychać również na co dzień. Prawdopodobnie oni także mogą mieć problemy z odpoczynkiem, gdy Twoje dzieci się bawią lub o poranku głośno przygotowujesz się do pracy. W kilkupoziomowych domach jednorodzinnych mieszkańcy również przeszkadzają sobie nawzajem, oglądając głośno filmy lub słuchając muzyki.
Rozwiązaniem tych problemów będzie staranna izolacja akustyczna podłogi. Dzięki niej nie będziesz słyszeć, co robią osoby mieszkające pod Tobą, ani nie zakłócisz ich spokoju. Podłogę najczęściej wycisza się przy pomocy montażu specjalnych podkładów i mat. Wykonuje się ją ze specjalnych materiałów, które mają właściwości redukujące hałas. Zdolności wyciszania tych materiałów określa się przy pomocy dwóch parametrów. IS, czyli Impact Sound podawany jest w decybelach. Świadczy on skuteczności danej metody przy dźwiękach uderzeniowych. Z kolei RWS (Reflected Walking Sound) określa zdolność do wyciszania odgłosu kroków. Podaje się go w procentach.
Decydując się na wyciszenie podłogi, warto zwrócić uwagę na te dwa kryteria. Jeżeli wyciszenie nie będzie wystarczająco skuteczne, nie zapewni Ci oczekiwanych rezultatów, a jedynie wygeneruje dodatkowe wydatki podczas remontu. Jeśli jednak wybierzesz podkład lub matę ze sprawdzonych źródeł, nie będziesz już więcej martwić się uciążliwym hałasem w mieszkaniu.
Panele wygłuszające znacznie podnoszą komfort mieszkańców. Aby jednak ich wykorzystanie spełniło swoje zadanie, warto zadbać o staranną izolację akustyczną. Jeśli chcesz osiągnąć oczekiwane rezultaty, wykorzystaj sprawdzone techniki, wysokiej jakości materiały, a w razie problemów, skorzystaj z usług fachowców. Jakie metody wyciszania podłogi będą najskuteczniejsze?
Jeżeli budujesz dom od podstaw, wyciszenie podłogi na poszczególnych kondygnacjach nie powinno być problemem. Możesz dokładnie zaplanować cały wygląd domu i wybrać takie rozwiązania, które będą dla Ciebie najwygodniejsze. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się mata wygłuszająca na podłogę. Z jej pomocą stworzysz tak zwaną podłogę pływającą. Matę mogą zastąpić również przekładki akustyczne. Oba te materiały powinny być elastyczne.
Matę lub przekładki stosuje się jeszcze przed wykonaniem wylewki. Materiał rozkłada się na stropie w warstwie poziomej i pionowej, zabezpiecza folią, a następnie zalewa betonem. Bardzo ważne jest to, aby beton nie miał kontaktu z matą.
Jeśli mieszkasz w bloku lub nie masz ochoty kuć gotowej wylewki, również możesz zdecydować się na wygłuszenie podłogi przy pomocy maty. Niektóre rodzaje tego typu elastycznych materiałów nadają się do stosowania pod warstwę wykończeniową podłogi. Możesz rozłożyć je bezpośrednio pod panelami podłogowymi. Najlepsze rezultaty zapewni Ci mata przyklejona do wylewki, jednak wystarczy rozłożyć ją bez podklejania, by wyciszyć podłogę. Maty najczęściej dostępne są w formie arkuszy, które bez problemu samodzielnie rozłożysz na podłodze. Możesz wybrać tutaj matę korkową, gumową lub wykorzystującą mieszankę tych dwóch materiałów.
Najczęściej stosowanym sposobem na wygłuszenie podłogi jest wybór podkładów pod panele. Zapewniają one nie tylko izolację akustyczną, ale również wiele innych korzyści – pozwalają na zwiększenie skuteczności ogrzewania podłogowego, czy chronią panele przed wilgocią. Przy odpowiednim wyborze podkładu, możesz uzyskać wyciszenie na poziomie nawet 30%. Elastyczny materiał będzie niwelował drgania i odetnie wibracje. Aby uzyskać panele wygłuszające, możesz zdecydować się na następujące rodzaje podkładów akustycznych:
Aby rezultaty stosowania podkładów wygłuszających były jeszcze lepsze, warto sięgnąć po dodatkową folię paroizolacyjną. Zabezpieczysz nią podłogę i ułatwisz sobie pracę.
Izolacja akustyczna podłogi może nie wystarczyć, aby cieszyć się w domu idealną ciszą. Najlepsze rezultaty zapewni Ci wygłuszenie całego mieszkania. Możesz zdecydować się na przykład na panel wygłuszający na ścianę, którą dzielisz z hałaśliwymi sąsiadami. Jeśli pokój jest zbyt ciasny, by zastosować to rozwiązanie, wykorzystaj właściwości cienkich ekranów akustycznych.
Gdy decydujesz się na wyciszenie podłogi, zadbaj również o sufit. Wtedy nie będziesz słyszeć sąsiadów, nawet jeśli nie wygłuszą mieszkania. Jeśli oni również zdecydują się na izolację akustyczną, efekty będą naprawdę zadowalające. Sufit najczęściej wycisza się przy pomocy wełny mineralnej lub ekranów akustycznych. Możesz zamontować również system oświetlenia z warstwą tłumiącą.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na podkład akustyczny pod panele, czy na matę wygłuszającą, znacznie poprawisz swój komfort podczas przebywania w domu. Zatroszczysz się także o to, by nie przeszkadzać sąsiadom. Jeżeli mieszkasz w bloku, wyciszenie mieszkania jest więc świetnym sposobem na zapewnienie sobie spokojnego wypoczynku. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, wybierz sprawdzone sposoby i skorzystaj z renomowanych produktów. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom, nie sprawi Ci to problemów.