PORADNIK

Jak układać panele laminowane?

Panele Laminowane
Wybór paneli laminowanych to prosty sposób na uzyskanie atrakcyjnej i wytrzymałej posadzki. Aby jednak służyła Ci przez długie lata, powinna zostać starannie położona. Jak układać panele laminowane w prawidłowy sposób? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym tekście!

Przygotowanie podłogi do układania paneli

Zanim zastanowisz się, jak położyć panele, pamiętaj o tym, by odpowiednio przygotować się do remontu. Przede wszystkim upewnij się, czy masz przy sobie niezbędny sprzęt. Będziesz potrzebować między innymi folii paroizolacyjnej, podkładu, zestawu klinów i narzędzi: młotka, taśmy mierniczej, wiertarki, wyrzynarki, śrubokrętów czy kątownika. Podczas układania paneli wykorzystasz także mocny klej do drewna i listwy przypodłogowe. Ważna jest także troska o bezpieczeństwo podczas pracy – zaopatrz się więc w odzież ochronną i wentyluj pomieszczenie, w którym układasz podłogi. Nie zostawiaj na ostatnią chwilę także zakupu paneli – najlepiej zrobić to około 48 godzin przed rozpoczęciem wymiany podłogi, aby zdążyły się zaaklimatyzować w pomieszczeniu, w którym zostaną położone. Nie musisz oczywiście przechowywać ich konkretnie w tym pokoju, w którym będziesz je montować. Najważniejsze jest to, aby panowały w nim taka sama temperatura i wilgotność, jak w docelowym pomieszczeniu.

Gdy będziesz mieć pewność, że nie brakuje Ci żadnych przyborów do pracy, usuń starą podłogę. Z kolei, jeżeli będziesz układać panele w nowo wybudowanym domu, sprawdź, czy podłoże na pewno jest równe, suche, czyste i nośne. W przypadku podłoża mineralnego, takiego jak beton czy wylewka cementowa, warto przeprowadzić pomiar wilgotności. Zadbaj również o właściwe zabezpieczenie tego typu podłoża przed wilgocią. Na samym początku rozciągnij na nim warstwę folii paroizolacyjnej. Dzięki niej powietrze pod panelami nie będzie się skraplało, a tym samym podłoga nie będzie się później marszczyła. Fragment folii może nachodzić delikatnie na ścianę. Jej poszczególne partie sklej taśmą. Następnie rozłóż na powierzchni folii podkład. Możesz zastosować również izolację akustyczną, która wyciszy odgłosy stąpania po podłodze.

Szczegółowe rozplanowanie pracy to ostatni etap przygotowań, które poprzedzają układanie paneli. Wzory, które chcesz osiągnąć na koniec remontu, warto delikatnie zarysować na przygotowanym podłożu. W tej sposób będziesz wiedzieć, jak dokładnie poukładać poszczególne deski. Pozwoli Ci to uniknąć późniejszych problemów z pustymi przestrzeniami pomiędzy panelami i ścianą czy zbyt małym obszarem na ostatnią deskę. Na ostatni panel w rzędzie przeznacz minimum 30 cm.

Układanie paneli laminowanych – najważniejsze zasady

Jak układać panele sprawnie, ale by zachować staranność? Pamiętaj o kilku zasadach, które pomogą Ci w pracy podczas remontu.

Pierwsze kroki podczas układania paneli

Na początku rozpakuj panele i porównaj odcienie desek. Zdarza się, że mogą się od siebie nieznacznie różnić. W takim wypadku dobierz je tak, by kontrast był jak najmniej widoczny. Samo układanie paneli najlepiej rozpocząć od rogu pomieszczenia. Tam przymocuj pierwszą deskę. Nie powinna ona jednak znajdować się tuż przy ścianie. Aby panele mogły dostosować się do zmiennej temperatury, pozostaw szczelinę dylatacyjną o szerokości 10 mm. Nie będzie ona później widoczna – możesz ukryć ją pod listwą przypodłogową. Stworzenie równiej szczeliny umożliwią Ci kliny dylatacyjne. Kolejne deski z pierwszego rzędu układaj wzdłuż ściany. Jeżeli napotkasz po drodze jakieś przeszkody, na przykład rurki, użyj kątownika i wyrzynarki. Drugi panel połóż tuż bok pierwszego – włóż jego krótki wypust do długiego wypustu już zamontowanej deski pod kątem 30°. Powinieneś w tym momencie usłyszeć charakterystyczne kliknięcie. Gdy będziesz zbliżać się do końca pierwszego rzędu paneli, najprawdopodobniej nie pozostanie wystarczająco dużo miejsca na ostatni z nich. Dotnij więc starannie ostatnią deskę i dopasuj do szczeliny.

Jak układać panele w drugim rzędzie?

Po ukończeniu rzędu paneli przy ścianie kolejne panele wymagają zastosowania nieco innych metod. Najwygodniejsze będzie połączenie ze sobą całego rzędu paneli, a następnie przymocowanie go do poprzedniego. Ten sposób sprawdzi się przede wszystkim w przypadku paneli angle-angle w małych pomieszczeniach. W przypadku długich rzędów paneli może być konieczna pomoc. Jeżeli układasz panele drop-lock, wykorzystaj resztę przyciętego panelu z pierwszego rzędu i dokładaj do niego kolejne panele.

Ostatni rząd paneli

Ostatni rząd paneli powinien mieć szerokość minimum 5 cm. Pamiętaj także o tym, aby pozostawić szczelinę dylatacyjną pomiędzy panelami a ścianą. W przypadku ostatniego rzędu paneli czasami konieczne jest przycięcie desek. Najlepiej każdą z nich docinać osobno, aby zniwelować ewentualne nierówności ścian. Dotnij je także do kształtu framug. W ostatecznym przymocowaniu paneli pomogą Ci dobijak oraz bezwonny klej. Upewnij się także, że podłoga w żaden sposób nie blokuje drzwi. Gdy podłoga będzie już gotowa, wykończ ją przy pomocy listew przypodłogowych. Przytnij je pod kątem 45° i przymocuj do paneli laminowanych klejem montażowym. Jeżeli zauważysz, że w sąsiednim pomieszczeniu podłoga ma inną wysokość, zastosuj listwę maskującą.

Jak układać panele – wzór dopracowany w każdym detalu

Podczas planowania tego, jak położyć panele, warto wziąć pod uwagę także aspekt wizualny. Na panelach laminowanych często znajduje się delikatny wzór. Jego układ, chociaż być może jest słabo widoczny na pojedynczych deskach, będzie się odznaczał na gotowej podłodze. Zweryfikuj więc, pod jakim kątem układają się promienie słoneczne w danym pomieszczeniu. Wzór na panelach może zostać położony zgodnie z nimi lub wręcz przeciwnie. Będzie to miało duży wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Jeżeli chcesz, żeby łączenia między panelami były jak najmniej widoczne, układaj je prostopadle do okna naprzeciw wejścia.

Jeżeli wzór na panelach jest ważnym elementem całej kompozycji, ułóż go jeszcze przed ich ostatecznym zamontowaniem. Możesz to zrobić na przykład na podłodze w innym pomieszczeniu. Tak jak w przypadku koloru, poszczególne panele laminowane mogą się pomiędzy sobą delikatnie różnić również w aspekcie naniesionych słojów czy innych detali. Nie pozostawiaj sposobu ich ułożenia przypadkowi, aby cieszyć się jak najlepszymi efektami. Niektóre modele wyróżniają się bardzo charakterystycznym designem i umożliwiają samodzielne skomponowanie oryginalnych wzorów. W tym przypadku warto zaplanować ich układ jeszcze przed rozpoczęciem remontu.

Już wiesz, jak kłaść panele profesjonalnie!

Samodzielny montaż paneli laminowanych wcale nie musi być trudny. Jeżeli odpowiednio się do niego przygotujesz, praca będzie przebiegała sprawnie. Wygłuszone, zabezpieczone przed wilgocią, prawidłowo ułożone panele będą służyły Ci przez długi czas. Jeżeli zwrócisz uwagę na wszystkie opisane w tekście detale, podłoga będzie także niezwykle atrakcyjnie się prezentowała. Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się pomocne i rozwieje to Twoje wątpliwości, jak układać panele laminowane.