PORADNIK

Jak obliczyć ilość paneli na podłogę?

Ceramin
Remont wymaga niezwykle starannego przygotowania. Aby nie ponosić dodatkowych kosztów, nie kupuj zbyt wielu niepotrzebnych materiałów. Jest to szczególnie ważne w przypadku paneli podłogowych. Ile paneli kupić, by pokryły całą podłogę i nie generowały zbędnych odpadów?  Sprawdź nasze porady!

Ile paneli kupić? Przygotuj się przed zakupami

Obliczenie, ile paneli kupić przed rozpoczęciem remontu jest niezwykle ważne. Pozwoli Ci znacznie przyspieszyć zakupy internetowe lub wizytę w markecie budowlanym – nie będzie konieczności szybkiego szacowania, jaka liczba paneli będzie odpowiednia. Będziesz również przygotowany pod względem finansowym – koszt nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem.

Przemyślany zakup paneli usprawni również remont. Gdy będziesz mieć przygotowaną odpowiednią ilość materiałów, nie będziesz się obawiać, czy w trakcie montażu nie zabraknie Ci kilku desek. Unikniesz więc dodatkowego wyjścia do sklepu czy opóźnień związanych z oczekiwaniem na dostawę. Z kolei po zakończeniu remontu, starannie obliczona liczba paneli sprawi, że nie będziesz żałować niepotrzebnie poniesionych kosztów, ani zastanawiać się nad tym, gdzie przechować pozostałe panele podłogowe. Niewykorzystane panele będą zajmowały cenne miejsce, a ich sprzedaż może być problematyczna. Jeśli jednak pozostaną Ci nienaruszone paczki w oryginalnym opakowaniu, możesz zapytać o możliwość zwrotu w sklepie. Zachowaj jednak paragon i przestrzegaj określonych dat w regulaminie.

Nie zawsze możliwy jest zakup dokładnie tylu paneli, ilu potrzebujesz – są one sprzedawane w paczkach po kilka sztuk. Mimo to dobrze wykonane obliczenia z pewnością będą dokładniejsze niż pobieżne szacunki. Lepiej unikać także odwoływania się do liczby paneli kupionej przy okazji poprzedniego remontu. Nawet jeśli pomieszczenie miało takie same wymiary, możesz potrzebować więcej lub mniej paczek niż wcześniej. Producenci oferują panele podłogowe w różnych rozmiarach. Nawet kilka centymetrów różnicy pomiędzy poszczególnymi modelami może całkowicie zmienić wyniki.

Jak policzyć ilość paneli? Najważniejsze zasady

Aby określić to, ile paneli podłogowych będziesz potrzebować, przygotuj się do obliczeń. Najlepszym rozwiązaniem będzie opróżnienie pomieszczenia z mebli i dokładne zmierzenie długości i szerokości ścian. Obie te wartości pomnóż, aby otrzymać pole podłogi, na której zamontujesz panele podłogowe. Na paczce z konkretnymi panelami powinna znajdować się nie tylko informacja o wymiarach pojedynczych paneli, ale również o tym, jaką powierzchnie pokryją wszystkie deski ułożone na podłodze. Takie dane zazwyczaj są również dostępne na stronie internetowej sklepu lub bezpośrednio na witrynie producenta. Uzyskane wcześniej pole posadzki podziel przez tę wartość. Wynik to minimalna liczba paczek, potrzebna do danego pomieszczenia.

To jednak nie wystarczy, aby precyzyjnie określić, ile paneli będziesz potrzebować. Podczas montażu niejednokrotnie niezbędne jest docinanie paneli, aby dobrze pasowały do kształtu i wymiarów podłogi. Aby mieć odpowiedni zapas materiału, w trakcie obliczania liczby niezbędnych paneli, dolicz do uzyskanego pola 10% i wykonaj kolejne działania. W ten sposób będziesz przygotowany na ewentualne zniszczenia paneli podczas montażu oraz ich docinanie. Nie narazisz się jednak na zakup zbyt wielu paczek.

Ile paneli będziesz potrzebować w standardowym pomieszczeniu 4 × 3 m? Pole tego pomieszczenia wynosi 12 m2, a po doliczeniu zapasowych 10% uzyskujemy wynik 13,2 m2. Jeśli więc chcesz wypełnić pomieszczenie wodoodpornymi panelami laminowanymi, których paczka wystarcza na pokrycie 2,158 m2, podziel 13,2 przez 2,158. Uzyskasz wynik 6,12. Wynik dla bezpieczeństwa zaokrąglij go do góry i kup 7 paczek paneli.

Niewielki zapas paneli może przydać Ci się również w przyszłości. Producenci zmieniają swoje kolekcje – wycofują stare dekory i zastępują je propozycjami dopasowanymi do najnowszych trendów. Z tego powodu, gdy jeden lub dwa panele ulegną uszkodzeniu po kilku latach, zakup tego samego modelu może okazać się niemożliwy – aby uzyskać atrakcyjne efekty, konieczna będzie wymiana całej podłogi. Jeśli jednak w składziku czy w piwnicy zachowasz kilka sztuk paneli, możliwa będzie szybka renowacja posadzki.

W podobny sposób możesz obliczyć długość listew, którymi wykończysz aranżację podłogi. Zamiast pola posadzki określ obwód wszystkich ścian – dodaj do siebie ich długości. Następnie odejmij szerokość otworów drzwiowych. Tak jak w poprzednim przypadku do wyniku dodaj 10% zapasu, ponieważ listwy również mogą ulec uszkodzeniu lub zostać przycięte podczas montażu. Otrzymaną długość pomnóż razy 1000, aby uzyskać długość ścian w milimetrach – to w tej jednostce najczęściej podawane są długości listew przypodłogowych. Wymiary pomieszczenia wystarczy już tylko podzielić przez długość wybranej listwy. Następnie możesz wybrać się na zakupy lub złożyć zamówienie bez obaw, że braknie Ci materiałów lub pozostanie ich zbyt wiele.

Montaż paneli podłogowych to nic trudnego

Gdy dokonasz już zakupu paneli, możesz rozpocząć remont. Jeśli zależy Ci na tym, by przeprowadzić samodzielny, szybki montaż paneli, wybierz wariant z systemem Easyloc lub Megaloc dostosowanym do Twoich potrzeb. Z ich pomocą świetnie poradzisz sobie z ułożeniem paneli. Jeśli nie masz doświadczenia w wykonywaniu remontów, najlepszym wyborem będą bezklejowe, beznarzędziowe systemy montażu. W przypadku Megaloc krawędzie paneli zostały wyposażone w system zatrzaskowy. Aby uzyskać stabilną, równą, atrakcyjną posadzkę, wystarczy je ze sobą połączyć.

Jeśli zależy Ci na tym, by jak najlepiej ochronić swoją podłogę przed wilgocią, zdecyduj się na wodoodporne panele laminowane montowane systemem Megaloc Aqua Protect. Panelom nadano innowacyjny kształt oraz specjalną powłokę, która niczym zamek szczelnie chroni fugi. Utrudnia to wnikanie wody w głąb podłogi. Panele montowane tym systemem nie będą zatem pęcznieć po kontakcie z cieczą ani odklejać się od podłoża.

Nawet jeśli wybierzesz panele o bezklejowym systemie montażu, zaopatrz się w akcesoria zabezpieczające posadzkę przed uszkodzeniami i podkreślające wyjątkowe właściwości paneli. Przydadzą Ci się przede wszystkim podkłady izolacyjne. Pomogą Ci one jeszcze lepiej chronić podłoże przed negatywnym działaniem wilgoci, wyciszą dźwięki oraz poprawią funkcjonowanie ogrzewania podłogowego – będą niezawodnie zatrzymywały ciepło. W dobraniu odpowiednich wymiarów podkładów pomogą Ci wykonane wcześniej obliczenia.

Już wiesz, jak policzyć ilość paneli!

Policzenie ilości materiałów podłogowych – paneli i listew może wydawać się skomplikowane. Z tego powodu wiele osób zniechęca się już na początku i kupuje panele podłogowe zgodnie z niedokładnymi szacunkami. Wykonanie odpowiednich obliczeń zajmie Ci zaledwie kilkanaście minut. Dzięki niemu zaoszczędzisz jednak sporo czasu podczas zakupów i remontu, unikniesz dodatkowych kosztów oraz stresu związanego z koniecznością poszukiwań dodatkowych paneli. Zachęcamy do wykorzystania naszych porad i starannego przygotowania do rozpoczęcia remontu!