PORADNIK
Jak kłaść panele winylowe na stare płytki?
Ceramin
Zmiana podłogi zazwyczaj kojarzy się z bardzo długim, uciążliwym remontem, unoszącym się wszędzie kurzem i ogromnym hałasem. Szczególnie problematyczne jest kucie kafelek, które często wypełniają pomieszczenia w domu. Nie oznacza to jednak, że szybka, sprawna renowacja łazienki jest niemożliwe. W sytuacji, w której chcesz całkowicie zmienić wygląd swojej łazienki, najlepszym pomysłem będzie montaż paneli winylowych na starych płytkach. Dzięki temu uda Ci się odświeżyć podłogi i ściany bez konieczności wzywania profesjonalnej ekipy remontowej. Takie rozwiązanie pozwoli Ci także na bardzo dużą oszczędność czasu i pieniędzy.
Przed przystąpieniem do renowacji łazienki lub innego pomieszczenia wypełnionego kafelkami, starannie się do niej przygotuj. W ten sposób unikniesz najczęstszych błędów czy niedociągnięć, które zniszczą cały efekt remontu. Nieodpowiednie przygotowanie może wpłynąć negatywnie nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale także na jego funkcjonalność. Jeśli nie chcesz narażać się na konieczność ponownego zmieniania materiałów na podłodze i ścianach, sprawdź, jak kłaść panele winylowe na starych płytkach!
Panele winylowe na płytkach można zamontować na dwa sposoby — przy pomocy kleju lub na zatrzask. Aby zastosować tę drugą technikę, konieczne jest wybranie paneli wyposażonych w specjalny system montażu.
Niezależnie od tego, na którą metodę się zdecydujesz, niezbędne jest właściwe przygotowanie starych płytek. Tylko w ten sposób uda Ci się uzyskać stabilną, trwałą posadzkę czy piękne ściany. Na początku dokładnie wyrównaj powierzchnię. Wszelkie ubytki w poszczególnych kafelkach czy szerokie fugi powinny zostać zniwelowane przy pomocy wypełniaczy. Jeśli podłoga lub ściany są bardzo krzywe, czy widoczne są znaczne różnice poziomów, niezbędne będzie ich wygładzenie. W przypadku wyjątkowo zużytej podłogi potrzebna będzie wylewka samopoziomująca. Wpływa ona znacząco na grubość podłogi i ścian. Może także opóźniać remont – upewnij się, jak długo musisz czekać przed rozpoczęciem dalszej pracy. W wielu przypadkach pomogą Ci także specjalne podkłady.
Podczas pracy na bardzo zniszczonych kafelkach, które poruszają się, odrywają i są niestabilne, może być konieczne skucie poszczególnych płytek. Wolne miejsce wypełnij zaprawą.
Zanim przystąpisz do układania podkładów czy montażu paneli, zadbaj o to, by płytki były czyste. Odkurzaj je, powycieraj i starannie osusz. Dzięki temu kolejne warstwy materiałów będą dobrze do nich przylegały.
Gdy podłoga będzie już równa i czysta, starannie rozplanuj sposób montażu paneli winylowych. Panele na ścianie i na podłodze często wymagają docinania. Wykonaj więc wszystkie niezbędne pomiary i upewnij się, że wystarczy Ci materiału. Podczas układania paneli pamiętaj również o szczelinie dylatacyjnej. Jest ona szczególnie ważna w przypadku montowania paneli na zatrzask, czyli na tak zwanej podłodze pływającej. Wolna przestrzeń pozwoli im pracować i dopasować się do warunków w pomieszczeniu. Jeśli zależy Ci na tym, by łączenia paneli były jak najmniej widoczne, montuj je równolegle do okna.
Podczas montowania paneli na ścianach i podłogach w jednym pomieszczeniu, pamiętaj także o aspekcie wizualnym. Jeśli łazienka jest niewielka, unikaj stosowania wzorzystych paneli na ścianie i na podłodze. Takie połączenie może optycznie zmniejszyć przestrzeń.
Zastanawiając się nad tym, jak odświeżyć łazienkę z pomocą paneli winylowych, zwróć szczególną uwagę na jakość wybranych produktów. Aby panele na ścianie i na podłodze dobrze się prezentowały i służyły Ci niezawodnie nawet w najtrudniejszych warunkach przez długi czas, postaw na sprawdzone rozwiązania. Jednymi z najwytrzymalszych i najpraktyczniejszych materiałów podłogowych są panele winylowe Ceramin. Dzięki swoim właściwościom sprawdzą się doskonale zarówno jako materiał położony na starych kafelkach, jak i jako panele zamiast płytek. Co sprawia, że są tak wyjątkowe?
Montaż paneli winylowych na innych materiałach podłogowych takich jak płytki jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Panele są wyjątkowo cienkie, dzięki czemu nie zauważysz znaczącego zmniejszenia się pomieszczenia po ułożeniu ich na ścianach i posadzkach pokrytych płytkami. Nie będzie również konieczne przycinanie drzwi czy framug. Mimo niewielkiej grubości są bardzo stabilne i wytrzymałe. Do atutów paneli winylowych Ceramin należy także elastyczność. Pomaga ona w dopasowaniu paneli do poprzedniej posadzki.
Jako zalety paneli winylowych Ceramin bardzo często wymienia się przede wszystkim ich wyjątkową odporność na niekorzystne działanie wilgoci. W przypadku montażu na pokrytych płytkami ścianach i podłogach łazienki czy kuchni cecha ta jest niezbędna. Decydując się na ten model paneli, nie musisz się obawiać ich pęcznienia czy odczepiania się od powierzchni pod wpływem kontaktu z wodą.
Panele Ceramin są również odporne na inne niebezpieczeństwa, na które będą narażone każdego dnia. Klasa ścieralności AC6 sprawia, że nie będziesz przejmować się zarysowaniami. Nawet bardzo intensywne użytkowanie nie pozostawi na nich śladu. Panele nie będą również blaknąć pod wpływem działania promieniowania UV – będą zatem nienagannie się prezentować na podłodze i ścianach w dobrze nasłonecznionej kuchni. Są one także łatwe w czyszczeniu, co znacznie przyspieszy sprzątanie i usprawni dbanie o czystość w domu.
Panele Ceramin są montowane na dwa sposoby. W zależności od tego, na jaki model się zdecydujesz, wykorzystasz system Megaloc lub Easyloc. Wyjątkowo szybki remont zapewnią Ci zatrzaski Megaloc. Są one umieszczone na krawędziach paneli i sprawiają, że do ich montażu nie potrzebujesz kleju ani narzędzi. Co więcej, podłogę możesz bez trudu zdemontować w każdej chwili. Dzięki wykonaniu z materiałów zdatnych w 100% do recyklingu bez PCV nie przyczynisz się do nadprodukcji śmieci. Wszystko to sprawia, że układanie paneli na płytkach będzie bardzo łatwe i nie sprawi Ci żadnego problemu.
Montaż paneli winylowych na starych płytkach może być świetnym sposobem na szybkie odświeżenie wyglądu kuchni czy łazienki. Aby jednak uzyskać oczekiwane rezultaty, dobrze przygotuj się do remontu. Najważniejsze jest to, by starannie przygotować starą posadzkę do montażu paneli oraz dokonać przemyślanego wyboru nowego materiału podłogowego. Nasze porady ułatwią Ci poprawne wykonanie obydwu tych czynności. Wykorzystaj je w praktyce i postaw na sprawdzone rozwiązania!