PORADNIK

Jak wybrać kierunek układania paneli podłogowych?

Ceramin
Panele podłogowe to niezwykle uniwersalny sposób na funkcjonalne i eleganckie wykończenie wnętrza. Panele nie tylko doskonale się prezentują, ale mają właściwości, które pozwalają na przedłużenie żywotności podłogi. Przed zdecydowaniem się na samodzielny montaż paneli, warto dowiedzieć się, jakich zasad należy przestrzegać podczas ich układania.  W niektórych przypadkach nie jest bowiem możliwe zastosowanie się do wszystkich reguł jednocześnie. Należy wtedy zdecydować się na konkretny sposób, biorąc pod uwagę efekt, jaki chcesz uzyskać. Kierunek układania paneli podłogowych będzie zatem podyktowany wieloma czynnikami, takimi jak kąt padania światła, widoczność łączeń, czy optyczne wydłużenie pomieszczenia. W artykule przedstawiamy, jak kłaść panele i kierunek, jaki warto wybrać. 

 

Kierunek układania paneli

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kierunku układania paneli – wzdłuż czy wszerz, warto wziąć pod uwagę dopasowanie ich do całego pomieszczenia pod względem wymiarów. Kierunek układania paneli będzie wyznaczać stosunek długości pojedynczego elementu do wielkości pomieszczenia. Zatem jeśli przy montażu wzdłuż będzie zostawać ok. 15-centymetrowy kawałek panela, a wszerz idealne zmieszczą się całe elementy, to rozsądniej będzie zdecydować się na drugi sposób montażu. W tym przypadku, jeśli ważna jest dla Ciebie oszczędność czasu i zakupionego materiału, montaż prostopadle do okna lub drzwi, ma drugorzędne znaczenie. Poniżej omówmy najważniejsze zasady układania paneli, które pozwolą na uzyskanie konkretnego efektu.

Jak kłaść panele? Kierunek względem drzwi i okna

Istnieje wiele zasad, które pozwalają określić spójne układanie paneli. Kierunek ich montażu ma znaczenie nie tylko w przypadku wielkości czy kształtu pomieszczenia, ale również ze względu na umiejscowienie drzwi lub okien. W tym pierwszym przypadku dba się o podtrzymanie wrażenia harmonii we wnętrzach, natomiast w drugim o zamaskowanie niedoskonałości i łączeń w poszczególnych pomieszczeniach, biorąc pod uwagę kąt padania światła. Poniżej przedstawiamy, jak układać panele względem drzwi i okna.

Kierunek układania paneli względem drzwi

Zasada układania paneli względem drzwi powinna być zachowana wtedy, kiedy drzwi dzielą dwa pomieszczenia z podłogą, gdzie zastosowano montaż paneli. W takiej sytuacji warto zadbać o to, by panele były ułożone tak samo. Dzięki temu uzyskasz efekt harmonii we wnętrzach i sprawisz, że podłoga będzie prezentowała się jak gładka tafla, co nada elegancji każdemu pomieszczeniu. Dodatkowo oba wnętrza wydadzą się optycznie większe. W tym przypadku ważniejsze będzie zachowanie spójności niż dopasowanie kierunku względem okien, czy biorąc pod uwagę kształt pomieszczeń.

Kierunek układania paneli względem okna 

Umiejscowienie okna to jedno z najważniejszych czynników, które wyznacza zasadę kierunku kładzenia paneli. Najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie paneli prostopadle do okna, dzięki czemu kąt padania światła będzie równoległy do paneli. Sprawi to, że połączenia między elementami nie będą tak bardzo widoczne. To ważne, jeśli zależy Ci na tym, aby ukryć wszelkie niedoskonałości i nierówności na łączeniach, które mogą wybijać się na pierwszy plan. Może się jednak zdarzyć, że w jednym pomieszczeniu znajdą się okna na różnych ścianach. W tym przypadku kierunek układania paneli powinno wyznaczać okno, przez które wpada do wnętrza najwięcej światła, czyli jest najlepiej wystawione na słońce.

Jak układać panele? Kierunek względem innych czynników

Decydując się na samodzielne układanie paneli, warto rozważyć wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na decyzję o kierunku układania elementów. Umiejscowienie okien i drzwi jest bardzo ważne, ale kierunek montażu mogą wyznaczyć jeszcze inne czynniki, takie jak kształt pomieszczenia, dekoracyjne wykończenie wnętrza, czy nierówne ściany i listwy wykończeniowe. Przed wyborem warto zastanowić się nad efektem, który chcesz uzyskać, a także nad możliwościami konkretnego wnętrza.

Kierunek układania paneli w przedpokoju 

Przedpokoje to najczęściej wąskie pomieszczenia, które wymagają odpowiedniego przystosowania, aby mogły funkcjonalnie służyć domownikom i estetycznie się prezentować. Aby uzyskać efekt wydłużonego pomieszczenia, układanie paneli w wąskim korytarzu najlepiej przeprowadzić, montując elementy wzdłuż. Przy układaniu wszerz możesz spodziewać się sporo przycinania i wyrzucania już zakupionych elementów. Dodatkowo ułożenie wszerz będzie sprawiać, że pomieszczenie wyda się zbyt “poszatkowane”, co wpłynie na estetykę wnętrza.

Nierówne ściany i listwy wykończeniowe

Nowoczesne budownictwo pozwala na uzyskanie lepszych warunków do montażu paneli. Większe wyzwanie stanowią starsze budynki, w których sąsiadujące ze sobą ściany mogą nie tworzyć kątów prostych. Jeśli zatem trudno jest wyrównać ściany, najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie paneli w taki sposób, aby zachować odpowiednią przerwę dylatacyjną wzdłuż ściany. Listwy i akcesoria wykończeniowe pozwolą na idealne zamaskowanie takich niedoskonałości we wnętrzach. Kierunek układania paneli wyznacza również sposób montażu podkładów pod panele, które należy układać prostopadle do kierunku ułożenia samych paneli.

Kierunek układania paneli a wyposażenie wnętrza

Układanie paneli podłogowych może też być zależne od elementów dekoracyjnych, które znajdują się w konkretnej aranżacji. Jeśli na przykład we wnętrzu znajdzie się wyjątkowo dekoracyjny obraz lub lustro, warto skierować kierunek układania paneli podłogowych prostopadle do ściany, na której znajduje się ozdoba. Dzięki temu uzyskasz efekt harmonii, który sprawi, że wnętrze będzie prezentować się niezwykle elegancko.

Układanie paneli w zależności od kształtu pomieszczenia

Jednym z czynników, który należy wziąć pod uwagę jest również kształt pomieszczenia, w którym będą montowane panele. W przypadku pokoju w kształcie kwadratu kierunek układania paneli nie będzie miał większego znaczenia, dlatego w tym przypadku będzie można wziąć pod uwagę inne czynniki. Jeśli jednak zdecydujesz się układać panele w pomieszczeniu o prostokątnym, wydłużonym kształcie, to warto nadać mu lepsze proporcje optycznie poprzez układanie elementów prostopadle do dłuższych ścian.

Podsumowanie

Już wiesz, jak kłaść panele. Kierunek, na który się zdecydujesz powinien być odpowiednio przemyślany. Na początek zastanów się, jaki efekt aranżacyjny chcesz uzyskać, czy zależy Ci na optycznym wydłużeniu pomieszczenia, uzyskaniu spójności z innymi wnętrzami czy może chcesz podkreślić dekoracyjne elementy w konkretnej przestrzeni. Na wybór kierunku układania paneli będzie miała też wpływ sama jakość elementów podłogi, a także możliwości danego pomieszczenia. Pamiętaj, aby dobrać odpowiedni podkład pod panele i zdecydować się na taki rodzaj podłogi, który pozwoli na zachowanie odpowiedniego komfortu podczas użytkowania. Warto znać zasady, ale przy aranżowaniu własnej przestrzeni nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na inne rozwiązania.