PORADNIK

Panele na ogrzewanie podłogowe – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Ceramin
Panele podłogowe coraz częściej wypierają inne materiały w wykończeniu podłogi. Dzieje się tak, ze względu na ich właściwości, cenę oraz niezwykłą praktyczność i funkcjonalność. Co więcej, niektóre rodzaje paneli pozwalają też na sprawne montowanie razem z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli zastanawiasz się, jakie panele pod ogrzewanie podłogowe wybrać, podpowiadamy w poniższym artykule!

 

Panele do ogrzewania podłogowego – czy to dobry pomysł?

Ogrzewanie podłogowe w domu lub w mieszkaniu wymaga zastosowania odpowiednich paneli, które będą przeznaczone do takiego montażu. Pod wpływem ogrzewania materiał nieustannie się kurczy i rozszerza, dlatego panele, które nie zostały dostosowane do takich warunków, szybko się zniszczą. Objawia się to poprzez liczne wybrzuszenia, pojawiające się na podłodze lub szpary pomiędzy jej elementami. Dlatego też zaopatrując się w panele odpowiednio przystosowane do wyższych temperatur, unikniesz wielu problemów i zastosujesz rozwiązanie dedykowane, które będzie odporne na działanie wysokiej temperatury.

Panele na ogrzewanie podłogowe – jakie wybrać?

Same panele przystosowane do ogrzewania podłogowego nie różnią się zewnętrznie od pozostałych modeli. Różnica między nimi to wyłącznie konkretne właściwości. Dlatego wybierając panele pod podłogówkę, trzeba zwrócić uwagę na współczynnik wnikania ciepła. Jest to parametr, za pomocą którego można określić, jak dobrze materiał odda ciepło do otoczenia. Dlatego im mniejsza wartość współczynnika, tym z większą efektywnością panele będą emitować ciepło. Uwagę powinna przykuć także grubość poszczególnych elementów, grubsze modele oznaczają się większą trwałością niż ich cieńsze odpowiedniki.

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe do kuchni?

Panele podłogowe przeznaczone do kuchni przede wszystkim powinny być w dużym stopniu odporne na wilgoć i zaplamienia. Kuchnia to miejsce, w którym najczęściej podłoga reaguje z wilgocią, dlatego warto się na takie sytuacje przygotować nieco wcześniej. Najlepszym wyborem będą wodoodporne panele laminowane, które mają odporność na strojącą wodę do 24h lub panele winylowe, czyli inaczej kompozytowe, które są w 100% wodoszczelne i wodoodporne. Odpowiednio przystosowane panele podłogowe pod ogrzewanie podłogowe kuchenne są bezpieczne, ponieważ rozlana ciecz nie doprowadzi do spęcznienia i uszkodzenia podłogi, zanim ta zostanie wytarta. Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy dużo czasu i panuje tam większy ruch niż w innych domowych pomieszczeniach. Dlatego panele podłogowe powinny być również odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. W tym przypadku podczas wyboru warto zwracać uwagę na oznaczenie klasy ścieralności i użyteczności.

Ogrzewanie podłogowe pod panele – poznaj zalety

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, poznaj najważniejsze zalety, dzięki którym komfortowo sprawdza się w wielu pomieszczeniach:

  • niskie koszty inwestycji,
  • niskie koszty eksploatowania systemu grzewczego,
  • brak awarii systemu i wysoki poziom bezpieczeństwa dla użytkowników,
  • prosty i szybki montaż,
  • uzyskanie efektu przyjemnej i ciepłej podłogi,
  • równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu,
  • niewielkie straty energii,
  • możliwość ogrzewania wyłącznie wybranych pomieszczeń,
  • potwierdzone naukowo korzyści dla zdrowia za stosowanie ogrzewania pracującego na podczerwień.

Zastosowanie ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach ma również walory estetyczne. Dzięki temu, że system ogrzewania znajduje się pod podłogą, na ścianach nie ma obowiązku wieszania grzejników, które mogłyby wizualnie zaburzyć aranżację. Dzięki temu zyskujesz dodatkowe możliwości na wykorzystanie ścian, co pozwala na zaaranżowanie harmonijnego wnętrza.

Jak układać panele podłogowe w wąskiej kuchni – podstawowe informacje o montażu

Warto znać kilka podstawowych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę podczas montażu paneli. Dzięki temu panele podłogowe pod ogrzewanie podłogowe będą prezentować się estetycznie i skutecznie pełnić swoje funkcje. Zaliczamy do nich:

  • kierunek i kąt padania światła,
  • rodzaj fugi przy panelach,
  • uwarunkowania pomieszczenia, czyli wielkość, równość ścian, ostateczny efekt wizualny,
  • ostateczny styl wykończenia kuchni,
  • krawędzie oraz kąt nachylenia lub nierówności ścian.

 

W przypadku wąskiej kuchni panele podłogowe w kuchni powinny być montowane wszerz, by ją optycznie poszerzyć. Tego rodzaju prace są jednak dużo bardziej czasochłonne i wymagają wyjątkowej precyzji oraz dokładności. W przypadku krzywych ścian montaż wszerz może być problematyczny i sprawić, że pozostaną przy tym większe odpady. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji można również zdecydować się na układanie paneli wzdłuż dłuższych ścian. Wtedy będą się one prezentowały dużo bardziej estetycznie. W tym przypadku kolor paneli warto dobrać do koloru ścian.

Czy podkład pod panele podłogowe ma duże znaczenie?

Warstwa znajdująca się na spodzie ma bezpośrednio styka się z systemem ogrzewania, dlatego warto zadbać o to, aby spełniała wszystkie określone funkcje. To właśnie od niej zależy, czy ogrzewanie będzie wydajne i skuteczne. W przeciwieństwie do paneli podkład powinien być cieńszy. Warto wybierać materiał, który charakteryzuje się zwiększoną gęstością. Ważnym aspektem przy wybieraniu podłoża jest jego dopasowanie do rodzaju ogrzewania. Przykładem może być wodne ogrzewanie podłogowe pod panele, przy którym sprawdzi się podkład z korka lub maty kwarcowej. Oprócz tego, że przeniesie on ciepło bez większych strat do paneli, to także wyciszy podłogę, wpływając tym samym na komfort domowników.

 

Aby uniknąć późniejszych trudności, warto postawić na podkłady o grubości do trzech milimetrów. Doskonałym rozwiązaniem będą podkładany zintegrowane z folią, które są specjalnie dedykowane do ogrzewania podłogowego pod panele. Przy montażu warto wziąć pod uwagę odpowiednie ułożenie samych paneli. Należy szczególnie zadbać o odpowiednio szerokie szczeliny dylatacyjne. Pod wpływem działania wysokiej temperatury podłoga może naturalnie się wybrzuszać, a niewielkie poduszki powietrzne mogą pogarszać przewodzenie ciepła. Warto też zadbać o solidnie wykonaną i równą wylewkę. W takiej sytuacji panele również mogą się wybrzuszać. Pamiętaj zatem, że dla optymalnego przewodzenia ciepła niezbędne jest ścisłe przyleganie posadzki, podkładu i paneli.

Podsumowanie

Połączenie paneli wraz z ogrzewaniem podłogowym jest doskonałym i praktycznym pomysłem. Dodaje uroku do wnętrz i sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne i ciepłe. W okresie jesienno-zimowym wiele osób docenia podłogówkę, ponieważ dzięki niej przebywanie w pokoju staje się przyjemniejsze. Ponadto, gdy na zewnątrz jest mokro i panuje zimowa aura, ogrzewanie podłogowe w korytarzu sprawia, że buty szybko schną, a stopy mają od razu przyjemne otulenie. Ogrzewanie podłogowe pod panele posiada też wiele walorów estetycznych. Brak konieczności montowania grzejników sprawia, że aranżacja prezentuje się harmonijnie i z klasą. Ściany można odpowiednio zaaranżować, a gładkie pomieszczenie nadaje aranżacji elegancji i wyrafinowanego charakteru.