PORADNIK

Łączenie paneli z płytkami. Jak zrobić to dobrze?

Panele Laminowane
Nie w każdym pomieszczeniu w Twoim domu znajdować się będzie taka sama podłoga. Jeśli lubisz duże przestrzenie, być może nawet w jednym pokoju planujesz wykorzystać dwa typy posadzki. Pewnie zastanawiasz się, jak połączyć panele z płytkami, by wyglądały estetycznie. W poniższym tekście rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Kiedy potrzebne jest łączenie paneli z płytkami?

Najczęściej łączenie płytek z panelami jest konieczne pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Tutaj najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie listwy, która wyraźnie wyznacza granicę. Wiele osób jednak decyduje się na stworzenie przestronnego salonu z kuchnią i jadalnią w jednym pokoju. Aby rozgraniczyć poszczególne strefy, stosowane są różne posadzki. Tutaj ich połączenie wyraźnie rzuca się w oczy i powinno zostać starannie przemyślane. Łączenia możesz zastosować oczywiście w każdym innym pomieszczeniu w Twoim domu i stworzyć niepowtarzalne aranżacje. Pamiętaj jednak o kilku podstawowych zasadach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rodzaj posadzki?

Jeżeli chcesz, aby wnętrze Twojego domu była spójne, dokładnie rozplanuj wygląd podłóg w jego poszczególnych częściach. Łączenie kafelek z panelami, aby prezentowało się dobrze, najlepiej wykonać z pasujących do siebie materiałów. Przede wszystkim warto sięgnąć po kolorystycznie dobrane do siebie kafelki i panele. Dzięki temu aranżacja będzie prezentować się naturalnie i nie przytłoczy pomieszczenia. Zadbaj także o to, by wybrać panele i kafelki o zbliżonym poziomie ścieralności. Docenisz to po kilku latach, gdy obie powierzchnie będą starzeć się w tym samym tempie i nie będzie potrzeby wymiany dobrego materiału ze względu na zniszczenie drugiej części podłogi.

Pozornie niezauważalna jest różnica w wysokości paneli i płytek. Warto jednak zwrócić na nią uwagę podczas zakupów i starannie sprawdzić wszystkie parametry. Nawet nieznaczna dysproporcja uniemożliwi Ci precyzyjne połączenie płytek z panelami w salonie i w kuchni. Różnica poziomów będzie wyraźnie odczuwalna i może doprowadzić do szybkiego zniszczenia się podłogi. Problem ten będzie mniej uciążliwy, jeśli łączysz podłogi w dwóch różnych pomieszczeniach. Tutaj wystarczy specjalny próg lub listwa progowa, niwelująca różnice wysokości. Gdy już dobierzesz odpowiednie produkty, rozpocznij montaż od położenia kafelek. Panele są bardziej elastycznie i łatwiej je dociąć, dlatego ich dopasowanie będzie mniej problematyczne.

Jakie są najpopularniejsze sposoby łączenia paneli i płytek?

Kluczowym pytaniem podczas montażu podłogi jest to, jak połączyć panele z płytkami, by dobrze wyglądały i były trwałe. Możliwości masz kilka. Wyróżnia się przede wszystkim łączenie paneli z płytkami bez listwy oraz z nią. Poniżej opiszemy najskuteczniejsze z nich.

Listwa podłogowa

Najwięcej możliwości zapewnia zastosowanie specjalnych listew podłogowych. Wyróżniają się one dużą trwałością, elastycznością oraz stosunkowo niską ceną, dlatego są jednym z najchętniej stosowanych połączeń. Co więcej, z pomocą listew ukryjesz ewentualne niedoskonałości powstałe podczas montażu posadzki. Listy dzielą się na kilka kategorii i każda z nich sprawdzi się w nieco innych okolicznościach. W przypadku łączenia paneli i kafelek najważniejsze są dwa typy:

  • Listwy progowe — ten rodzaj jest niezastąpiony podczas łączenia paneli i płytek w różnych pomieszczeniach. Z jej pomocą z łatwością oddzielisz oba typy posadzki w estetyczny sposób. Listwy progowe możesz zastosować także do wyrównania różnicy wysokości.
  • Listwy połączeniowe, zwane także teownikami — ten typ listew dedykowany jest różnym posadzkom w jednym pomieszczeniu. Kategoria ta jest naprawdę różnorodna: masz do wyboru przede wszystkim listwy wykonane z aluminium, PCV lub drewna.

Wybór listwy nie może być jednak przypadkowy. Jeśli chcesz, by stworzyła z posadzką spójną całość, dopasuj ją zarówno do wyglądu paneli, jak i do kafelków. Tylko w ten sposób nie będzie ona rzucać się w oczy i świetnie dopełni wystrój.

Korek

Innym bardzo łatwym sposobem na łączenie kafelek z panelami jest zastosowanie spoiny elastycznej. Dokładnie wypełni ona szczelinę, która niemal zawsze pojawia się pomiędzy materiałami. Popularną propozycją, po którą możesz sięgnąć, łącząc różne typy podłogi, jest korek. Jest on dostępny w postaci listwy lub specjalnego płynu. Jako listwę możesz po prostu wsunąć go w szczelinę, która powstała pomiędzy kafelkami a panelami i w ten sposób ją wypełnić. Korek w płynie jest bardziej uniwersalny. Dopasujesz go nawet do nieregularnych kształtów, które są coraz częściej spotykane podczas tworzenia aranżacji wnętrz. Jego charakterystyczną cechą jest także naturalny kolor. Brąz, w którym najczęściej występuje, świetnie pasuje do wielu typów paneli. W przypadku szarych podłóg będzie to jednak wada materiału. Możliwe jest jego zafarbowanie na inny odcień, aby się do nich dopasował. Co więcej, korek nie jest wodoodporny, dlatego, jeśli w Twoim domu występują problemy z wilgocią, rozwiązanie te lepiej zastąpić innym.

Akryl

Łączenie płytek z panelami bez listwy umożliwi Ci także akryl. Wygodnie zaaplikujesz go za pomocą pistoletu w przerwy między panelami i kafelkami, szczelnie je wypełniając. Nie będziesz mieć także kłopotów z utrzymaniem go w czystości. Akryl wyróżnia się również subtelnym wyglądem, który w naturalny sposób ukryje przejście pomiędzy dwoma typami podłogi. Dostępny jest w wielu różnych kolorach, co pozwoli Ci jeszcze bardziej zmniejszyć jego widoczność i dopasować go do posadzki. Akryl jest niestety jednym z mniej wytrzymałych rozwiązań: po jakimś czasie może się odbarwiać lub kruszyć. Nie jest to jednak zbyt kłopotliwe. Stare łączenie w bardzo łatwy sposób usuniesz, a aplikacja nowej warstwy także nie powinna sprawić Ci żadnych problemów.

Sznur polipropylenowy

Rozwiązaniem wartym uwagi jest również sznur polipropylenowy. Ten typ spoiny elastycznej wyróżnia się na tle innych wyjątkową wodoszczelnością. Na jego trwałość nie będzie miało więc wpływu ewentualne pęcznienie paneli. Pamiętaj jednak o tym, że żadna spoina elastyczna nie ukryje niedoskonałości podłóg czy nierównego przycięcia paneli. Wszystko musi być idealne wykończone, aby podłoga dobrze się prezentowała.

Silikon

Ostatnią z naszych propozycji jest silikon. Ten materiał jest szczególnie chętnie stosowany w pomieszczeniach, które są narażone na niekorzystne działanie wilgoci i zmian temperatur. Warto zatem zdecydować się na niego przede wszystkim w kuchni i w łazience. Silikon zaaplikujesz w prosty sposób w szczeliny. Tym, co wyróżnia silikon na tle innych materiałów, jest możliwość wykorzystania środków grzybobójczych. Jeżeli zdecydujesz się na tego typu preparat, zabezpieczysz dodatkowo swoją podłogę.

Łączenie paneli z płytkami daje Ci dostęp do wielu możliwości!

Każde łączenie kafli z panelami ma swoje wady i zalety. Aby wybrać najlepsze z nich, zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć i na czym najbardziej Ci zależy. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, połączenie różnych typów podłogi zapewnia Ci dostęp do wielu interesujących rozwiązań. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci uzyskać piękne i trwałe połączenie różnych materiałów podłogowych.